Huszonnyolc nap a tenger mélyén

2019. augusztus 1., csütörtök, Magazin

Huszonnyolc napon át kutatta a Földközi-tenger mélyét 120 méterrel a tengerszint alatt egy francia kutatócsoport, amely vasárnap tért vissza a marseille-i kikötőbe. A kutatás az örök sötétség peremvidékén zajlott, 120 méteres mélységbe ugyanis már csak a napfény egy százaléka jut le.

A Laurent Balleste tengerkutató és víz alatti fotós vezette kutatócsoport négy tagja vasárnap este már családja és barátai körében ünnepelte a teljesítményt az után, hogy három napot egy kanárisárga dekompressziós kamrában töltöttek egy uszályhajón Marseille és Monaco között.

Százhúsz méteres mélységben a nyomás a Föld felszínén tapasztalható nyomás 13-szorosa. Ha fél órára búvárként lemerülnénk ebbe az úgynevezett mezofotikus zónába – ahová a felszínről beérkező fénynek kevesebb mint egy százaléka jut csak le –, alapvetően öt órába telne, mire a szükséges dekompressziós állomásokkal ismét elérhetnénk a felszínt. „Azzal, hogy folyamatosan egy olyan kamrában voltunk, amely a 120 méteres mélység nyomását reprodukálta, elkerültük a végeláthatatlan dekompressziós állomások beiktatását. Nem volt a merüléseinknek időkorlátja” – mondta Ballesta.

A kutató négy hetet töltött a 10 négyzetméteres kamrában Antonin Guilbert tengerbiológus, Thibault Rauby búvár­instruktor és Yannick Gentil operatőr társaságában. A speciális kamrarendszer egy uszály fedélzetén volt a hozzá kapcsolódó egy négyzetméteres acélkapszulával. A szakemberek mindennap alig három perc alatt lesüllyedtek 120 méteres mélységre. A kapszulában napi 8 órát töltöttek, eközben kutatásokat és kísérleteket végeztek. Ebben a mélységben a víz 13 Celsius-fokos, de ilyen nyomás alatt sokkal hidegebbnek tűnik. Mindennap, amikor visszatértek a felszínre, a nyomás alatt lévő kamrákban tudtak aludni, zuhanyozni és egy kis asztalnál enni. Az ételt a zsilipkamrán keresztül kapták meg. A projekt idején a csoport folyamatosan kapcsolatban állt a külvilággal.

Balleste az expedíció idején több ezer felvételt készített a Földközi-tenger 120 méteres mélységtartományában. A kutatás egyik eredményeként sok fajt csak most sikerült megörökíteni természetes élőhelyén. „Mindannyian ugyanazon a bolygón élünk, de ezen belül számos külön világ létezik. Nekünk megadatott a lehetőség, hogy felfedezzünk egy másik világot” – nyilatkozta a tudós.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1239
szavazógép
2019-08-01: Magazin - :

Érzelmeinkre reagáló ház

Beszédfelismerő szoftver segítségével emberi érzelmekre reagáló, ökológiai lábnyom nélküli lakóingatlanná alakított Kádár-kockaházzal nyert több díjat is az egyetemi hallgatók innovációs házépítő versenyén a nemzetközi Solar Decathlon Europe-on a Miskolci Egyetem csapata – közölte a felsőoktatási intézmény.
2019-08-01: Sport - Tibodi Ferenc:

Jövő szerdán rajtol a székely körverseny (Kerékpározás)

Kevesebb mint egy hét választ el az idei Székelyföld Kerékpáros Körversenye rajtjától, a rangos sportesemény tizenharmadik kiírását augusztus 7–10. között rendezik meg. Akárcsak az előző két esztendőben, idén is Háromszékről rajtol a viadal. Ez a harmadik esztendő, hogy Sepsiszentgyörgyön tartják a körverseny csapatbemutatóját és prológját, innen indul és ide ér vissza az első szakasz.