Mogye-ügySúlyos következményekkel jár a létszámcsökkentés

2019. augusztus 1., csütörtök, Belföld

A marosvásárhelyi orvosi és gyógyszerészeti egyetem (MOGYE) magyar oktatói szerint súlyos következményekkel jár a magyar tagozat beiskolázási számának csökkentése, hiszen ez további oktatói állások leépítését is jelenti. Az egyetem oktatói azzal kapcsolatosan nyilatkoztak, hogy a román felsőoktatás minőségét ellenőrző állami hatóság (ARACIS) a magyar tagozat 200-as beiskolázási számát 120-ra csökkentette.

Az állami hatóság tavasszal végezte el a magyar tagozat átvilágítását, de csak most született döntés, így akkreditálták a képzést, ugyanakkor csökkentették a beiskolázási számot. Ezzel párhuzamosan a román tagozaton a helyek számát 270-ről 300-ra növelték. A magyar oktatók a kettős mércét nehezményezik, hiszen a román tagozaton az oktatói lefedettség 66,55 százalék, a magyar tagozaton 62,84 százalék.  „Nem értjük, hogy ha a román tagozaton az akkreditáció átmegy, akkor nálunk miért nem, mert a lefedettségünk nagyjából hasonló” – mondta Nagy Előd rektorhelyettes.

Szabó Béla professzor, a magyar tagozat vezetője úgy véli, hogy az egyetemtől az is szép teljesítmény lesz, ha ezek után száz tandíjmentes helyet ad a maximális 120-ból. A tagozat vezetője szerint a „piszkos munkát” mindig az akkreditációs bizottság végezte el, ugyanez történt 2012-ben, amikor nem engedték a magyar tagozat különválását. Hozzátette: az akkreditációs bizottságnak nagyon szigorú szabályai vannak, amit ha teljes mértékben betartanának, akkor a románok sem kaphatnának akkreditációt, de ezt általában csak a magyar tagozattal szokták maximálisan betartatni. Szabó Béla szerint papíron a grémium csak szakértőkből áll, de mindig politikai döntéseket hoz az orvosi egyetem magyar tagozatával kapcsolatban.

A tagozatvezető kifejtette: az ARACIS döntése beláthatatlan következményekkel jár, mert az egyetemen belül az orvosin két különálló magyar csoport van, amely különálló képzésen vesz részt, külön óraadó tanárokkal. Egy ilyen csoportban rendszerint 70 diáknak kell lennie, ami eddig kitelt 140-ből, a 100-ból viszont nem fog, ami további oktatói állások leépítését jelenti – mondta Szabó Béla.

Az ARACIS döntésével kapcsolatos felülvizsgálatot csak az egyetem rektora kezdeményezhet.

Az 1945-ben kizárólag magyar tannyelvű intézményként alapított egye­temen évek óta éles szembenállás ala­kult ki a román és a magyar oktatók között, miután az egyetem román többségű vezetősége megtagadta a 2011-es oktatási törvény előírásainak betartását, amelyek értelmében a magyar tagozat fokozottabb önállóságra tehetne szert. Az egyetem az idén angol nyelvű kart alapított, ­miközben a magyar kar megalapítását mereven elutasítja a felsőoktatási intézmény vezetősége. Időközben a magyar oktatók és diákok aránya tovább csökkent, miután a MOGYE összeolvadt a szintén marosvásárhelyi, kizárólag román tannyelvű Petru Maior egyetemmel.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1237
szavazógép
2019-08-01: Közélet - Nagy D. István:

Be kell zárni a táborokat (Ellenőrzés Besenyőn és Zabolán)

A huszonöt évvel ezelőtti elfogadásától számítva betű szerint soha nem alkalmazott törvényes előírás alapján a Kovászna Megyei Közegészségügyi Igazgatóság tegnap megvonta az egészségügyi engedélyét a besenyői, valamint a zabolai Csipkésben működő diák- és ifjúsági táboroknak. Az ellenőrzésről és a döntésről Gáj Nándor, a zabolai tábor gondnokságát ellátó sepsiszentgyörgyi Művészeti és Népiskola igazgatója számolt be, jelezve: adminisztratív-jogi úton megtámadják a hatóság döntését.
2019-08-01: Közélet - Demeter J. Ildikó:

Ügyvédet fogad a kultúrház

Sepsiszentgyörgy önkormányzata megszavazta: ügyvédet fogadnak a Kónya Ádám Művelődési Ház számára, mert annak olyan pere van a Számvevőszékkel, amihez az intézmény alkalmazásában levő jogtanácsosnál az efféle ügyeket jobban ismerő szakember szükséges.