Talán fölösleges is azt vizsgálgatni, jól vagy rosszul tette-e a Magyar Polgári Párt, hogy a hét végén bejelentette: több helyen független jelölteket támogat az Å‘szi választásokon. Az alakulat által kiadott közlemény szerint nem kÃvánják veszélyeztetni az RMDSZ parlamenti bejutását, nem indulnak önállóan, de ,,alkalmas személyeket" indÃtanak a megmérettetésen. Döntésüket azzal indokolják, hogy ily módon ,,kiegészül, jobbá, teljesebbé és hatékonyabbá" válik a magyar parlamenti képviselet.
Már csak azért sem érdemes firtatni a kérdést, mert az eddig az unalomig ismételt egység—széthúzás, összefogás—megosztottság, magyarság érdeke—választás szabadsága vélt vagy valós ellentétpárok hangoztatásához vezetne. És azért sem célravezetÅ‘ ezt elemezni, mert a következÅ‘ hónapokban, a kampány alatt ugyanezeket a szólamokat fogjuk hallani. A szövetség valószÃnűleg az érzelmi zsarolástól sem riad majd vissza, azzal ijesztgeti majd a választókat, hogy a polgáriak megosztották az erdélyi magyarságot, veszélybe sodorták képviselÅ‘inek bejutását a döntéshozó testületbe. Szász Jenőék pedig minden bizonnyal a választás szabadságának megteremtését hangsúlyozzák, a megegyezés elmaradásáért hibáztatják Markóékat.
Az MPP elÅ‘relátható lépésén túl azonban feltűnÅ‘ a döntéshozási folyamatok hasonlósága a két szervezetben. A szövetség például még Székelyföldön is a küldöttgyűléses megoldást részesÃtette elÅ‘nyben a jelöltek kiválasztására az állóurnás elÅ‘választások megszervezése helyett. Ennek következményeit pedig láthatjuk: a jelenlegi honatyák többsége ismét versenybe száll, új jelöltek pedig jórészt csak erÅ‘teljes háttértámogatással rúghatnak labdába — ami azt jelenti, hogy valamely befolyásos vezetÅ‘ bizalmi emberei. Nem sokban különbözik a helyzet a választás szabadságának megteremtésével kérkedÅ‘ polgáriaknál sem. A pártelnöki székét féltÅ‘ Szász JenÅ‘ legalábbis minden eszközt megragad arra, hogy a kongresszus összehÃvását elodázza, pedig a választások után a tisztújÃtó közgyűlés elengedhetetlen egy épÃtkezni akaró párt esetében, ráadásul a politikai döntések súlyát is növelhetné.
A legnagyobb baj tehát egyelőre nem a magyar—magyar verseny, netán a parlamenti mandátumért jelentkezők hitelessége, hanem az a mélyülő szakadék, amely a politikusok és a szavazók között jött létre éppen az átláthatatlan, kevéssé demokratikus döntéshozatal miatt. Márpedig ez a választók távolmaradását okozhatja pontosan akkor, amikor a nagy arányú részvétel tűnik az egyetlen kiútnak.