Négy beteget megölt, további kilencet pedig megsebesített egy infúziós állvánnyal vasárnapra virradó éjszaka a Buzău megyei Săpoca község neuropszichiátriai kórházának egyik páciense. Utóbb az egyik 88 éves beteg is belehalt sérüléseibe. Sorina Pintea egészségügyi miniszter személyesen vezette a tárca tényfeltáró bizottságának helyszíni vizsgálatát, melynek nyomán kijelentette: a tragédiát emberi mulasztások sorozata előzte meg. Tegnap a kórház igazgatója lemondott tisztségéből.
Az alkoholelvonási tünetekkel csütörtök óta beutalt 38 éves Ștefan Lungu először saját kórtermében, majd a szomszédos kórteremben egy infúziós állvánnyal támadt rá az ott fekvő betegekre: közülük hármat a helyszínen megölt, ketten pedig utólag, a sürgősségi kórházban haltak bele sérüléseikbe. Egy még mindig kómában van.
Lungu saját kórtermében kezdte a vérengzést, ami a kórház alkalmazottjai szerint olyan csendben és gyorsan történt, hogy az ápolók észre sem vették, csak akkor riasztották a kórházban szolgálatot teljesítő két őrt, amikor a dühöngő rátámadt a szomszédos női kórteremben fekvő betegekre és azok sikítozni kezdtek. Amikor az őrök odaértek, a támadó az ablakon keresztül az udvarra ugrott, ahonnan megpróbált elmenekülni, a kapunál azonban megállították a rendőrök, akik történetesen éppen akkor érkeztek egy másik beteggel az egészségügyi intézménybe. Beszámolójuk szerint a férfinél – aki akkor már az ápolók elől menekült – még mindig ott volt az infúziós állvány, és közelharcot folytattak vele, amíg sikerült ártalmatlanná tenniük. Végül őrizetbe vették. Lungut a sürgősségiről egy mentőautó vitte be csütörtökön a pszichiátriára, ahol péntek reggelig még elkülönítőben, megfigyelés alatt tartották. Mivel azonban nem volt vele gond, és helyét egy másik beteg miatt fel akarták szabadítani, áthelyezték az állandó felügyelet nélküli kórterembe, ahol aztán vasárnap hajnalban rátámadt társaira.
A pszichiátriai kórház igazgatója, Viorica Mihălașcu – aki tegnap lemondott tisztségéből – az ügy kapcsán azt nyilatkozta: a férfinak nem voltak olyan tünetei, amelyek előrevetítették volna a bekövetkezett akut pszichotikus rohamot. Elmondása szerint az eset hajnali fél négykor, egyetlen perc alatt történt, olyan gyorsan, hogy a kórház személyzete nem tudott közbelépni.
A miniszter vizsgálódik
Sorina Pintea egészségügyi miniszter személyesen vezette a tárca tényfeltáró bizottságának helyszíni vizsgálatát, a Buzău megyei törvényszék ügyészsége pedig bűnvádi eljárást indított az ügyben.
Pintea szerint a tragédiát emberi mulasztások sorozata előzte meg. Az ápolók munkaköri leírásában szerepel például, hogy nem hagyhatnak a páciensek keze ügyében olyan tárgyakat, amelyekkel kárt tehetnek magukban, tehát az infúziós állványnak nem kellett volna a kórteremben maradnia. A miniszter arról is beszámolt, hogy Lungu mellé, ugyanabba az ágyba – ámokfutása előtt kevesebb mint két órával – egy másik alkoholistát is beutaltak, annak ellenére, hogy a kórházban még voltak szabad ágyak.
A minisztérium bűnvádi feljelentést is készül tenni az ügyben, hogy pontosabban ki ellen, azt a belső vizsgálat befejeztével fogják eldönteni – mondta az egészségügyi miniszter, aki szerint a săpocai kórház egészségügyi személyzetének nyilatkozataiban pontatlanságok vannak, mert egy perc alatt nem történhetett meg ilyesmi anélkül, hogy valaki ne hallott volna valamit, hisz a kórteremtől 15 méternyire van az asszisztensi iroda. Mint mondta, ő maga nem látta a biztonsági kamerák által rögzített felvételeket, mivel azok már az ügyészségen voltak, amikor ő megérkezett az intézményhez.
„Emberhiány van az egészségügyben, bár 2016-ban 165 ezer alkalmazott volt a rendszerben, most 185 ezer van, tehát a hiány csökken. Az orvosi tevékenység megszervezési módja azonban a kórházigazgató felelőssége. És ahogyan azt számtalanszor elmondtam már, a kórházigazgatók 80 százalékának nincs keresnivalója az egészségügyi rendszerben. A rendszert hibáztatjuk, de a rendszer mi vagyunk. A săpocai kórházban sem megfelelő a szervezés” – nyilatkozta tegnap az egészségügyi miniszter.
Személyzet- és pénzhiány?
Nem elégséges a kórházi kisegítő személyzet létszáma a săpocai neuropszichiátriai kórházban – állítja a Sanitas szakszervezet. A gond másik oka pedig szerintük, hogy a kórházi alkalmazottak által kapott veszélyességi pótlékot 75 százalékról 50 százalékra csökkentették, arra hivatkozva, hogy nincs pénz.