A frusztrációt akkor érezzük, amikor a minket érő dolgok kapcsán valami nem úgy történik, ahogy véleményünk szerint annak történnie kellene. Ez a fajta tehetetlen érzés ismerős lehet a munkahelyről is.
A leginkább akkor tud elhatalmasodni rajtunk ez a kellemetlen érzés, amikor nincs meg a lehetőségünk a változtatásra. Egy nehéz természetű főnököt úgysem fogunk megnevelni, egy követelőző ügyfél a kedvünkért nem vesz vissza a tárgyalási stílusából, és a minket körülvevő munkatársak sem fognak változtatni a stílusukon a kedvünkért.
A frusztráció leküzdése kapcsán sokkal inkább magunkban keresendő a megoldás, mert ha a hozzáállásunkon változtatni tudunk, akkor a kellemetlen érzések is enyhülni fognak.
Növeljük a frusztráció tűrésének képességét
Hatékonyabban tudjuk elviselni a minket frusztráló érzéseket, hogyha sikerül az elménket erre trenírozni. Ezt pedig úgy tudjuk elérni, ha kisebb gyakorlatokat tűzünk ki saját magunk számára.
Példának okáért sorban állunk a bevásárlóközpontban akkor is, amikor sokan vannak előttünk. Vagy nem tesszük le harminc oldal után azt a könyvet, ami nehezen indul be. Ezek a kisebb erőfeszítések azt fogják eredményezni, hogy kitartóbbak és türelmesebbek leszünk.
Ennek következtében kevésbé fognak kibillenteni minket az egyensúlyunkból a munkahelyen tapasztalt kellemetlenségek. Ezáltal a teljesítményünk, valamint a közérzetünk is stabil maradhat.
Tartsunk önvizsgálatot
A negatív érzelmek hatékony kezelésének egyik kulcsa az, hogy megpróbáljuk azonosítani őket. Éppen ezért a következő alkalommal, amikor úrrá lesz rajtunk a frusztráció, akkor keressük meg annak a miértjét.
Ezt a gyakorlatot érdemes komolyan venni. A legjobb, ha le is írjuk a gondolatainkat. Mit érzünk éppen? Ennek mi az oka? Miért kelt ez bennünk rossz érzéseket, gondolatokat?
Hogyha sikerül elég mélyre ásnunk, akkor eljuthatunk a probléma gyökeréig.
Mit tehetünk annak érdekében, hogy a helyzet jobbra forduljon?
Amennyiben sikerült azonosítani a negatív érzelmek forrását, elkezdhetünk a megoldáson dolgozni. Mivel arra kevés esély van, hogy bárkit meg tudjunk változtatni, érdemes a saját házunk táján keresgélni.
Mit tehetek azért, hogy a helyzet jobbra forduljon? Mi a helyes hozzáállás ebben a szituációban? Van-e ráhatásom a dolgok alakulására?
A kérdésekre kapott válaszok jó eséllyel meg fogják adni a megoldást a frusztrációra. Innentől kezdve annyi a dolgunk, hogy megtesszük azokat a változtatásokat, amelyek a befolyásolási körünkön belül vannak. Ennek köszönhetően jó eséllyel enyhülni fog a minket uraló negatív érzelem, hogy ismét a feladatunkra tudjunk koncentrálni.
Így már a munkahelyünkön is kiegyensúlyozott és eredményes módon tudjuk tenni a dolgunkat. (X)