DISZKRIMINÁCIÓT KIÁLT a határon túli románok ügyeiért felelős miniszter, miután kiderült: a lipcsei rendőrség arra kérte a város szállodáinak illetékeseit, hogy azonnal jelentsék, ha román állampolgárságú vendégeket szállásolnak el.
Natalia Intotero a minisztérium honlapján tiltakozott a rendelet ellen. „Elfogadhatatlan, hogy a Németországban élő vagy ott turistáskodó román állampolgárokat ilyen módon diszkriminálják, rossz fényben tüntetve fel ezáltal a román nemzetet” – írja közleményében a miniszter. A határon túli románok ügyeiért felelős szaktárca egyébként úgy tudja, hogy több mint 850 ezer román állampolgár tartózkodik életvitelszerűen Németországban, az ötödik legnagyobb kisebbséget alkotva az országban. (Főtér)
A SZEMÉT ÜGYÉBEN JÓL ÁLLUNK. 2017-ben egy romániai állampolgár 272 kilogramm háztartási hulladékot termelt, azaz a legkisebb mennyiséget az Európai Unió tagállamainak lakói közül – derül ki az Európai Statisztikai Hivatal (Eurostat) tegnap közzétett adataiból. A legnagyobb mennyiségű, egy személyre jutó hulladékot Dánia termelte 2017-ben – 781 kilogramm/fő –, míg Ciprus a második helyen áll 637 kilogrammal, Németország pedig a harmadik helyen 633 kilogrammal. A rangsor másik végén Románia áll 272 kilogramm hulladékkal, utána Lengyelország 315 kilóval és Csehország 344 kilóval. A többi tagállamban az egy főre eső hulladék mind meghaladta a 350 kilogrammot, az uniós átlag 486 kilogramm hulladék volt személyenként. Az Eurostat adatai rámutatnak még, hogy 1995 és 2017 között az újrahasznosított hulladék mennyisége 39 millió tonnáról (81 kg/fő) 116 millió tonnára (215 kg/fő) emelkedett. (Agerpres)
KÁRBA MENT TÖBB EZER LITER TEJ. Előre be nem jelentett, hosszan tartó áramkimaradásokkal kellett számolniuk az elmúlt néhány napban a Homoródszentmárton községben élő gazdáknak, ami jelentős anyagi kárt okozott – adta hírül Jakab Attila polgármester. Mint mondta, legutóbb hétfőn éjfél előtt nem sokkal szűnt meg az áramellátás, és csak kedden reggel nyolc óra után kapcsolták vissza. Emiatt nem működtek a tejtermelő gazdák által használt hűtőberendezések, reggelre pedig több ezer liter tej ment kárba a községben. „A lakók többsége mezőgazdasági munkából él, és közülük is sokan tejtermelésből, így el lehet képzelni, hogy mekkora a gond, ha nem működnek a hűtőberendezések” – magyarázta Jakab felháborodva. Fizetnek az áramért, ezért elvárják, hogy legalább értesítsék őket, ha kimaradásról van szó – mutatott rá, hozzátéve: ha záros határidőn belül nem oldódik meg a helyzet, az áramkimaradások miatt kárba ment tejet az áramszolgáltató székelyudvarhelyi telephelyének udvarára fogják beszállítani. (Székelyhon)