Udvartér AlkotótáborÉrtékteremtés és közösségépítés

2019. augusztus 24., szombat, Közélet

Egyedi élményben volt részük az idei Udvartér Alkotótábor résztvevőinek, amelyet a Kézdiszékért és a Strázsa Egyesület szervezői Képzeteink hívó szóval indítottak Csíklázárfalván az András Alapítvány rendezvénybirtokán. Július 28. és augusztus 9. között a táborozók – szatmárnémeti, marosvásárhelyi, csíkszeredai, székelyudvarhelyi, sepsiszentgyörgyi, kovásznai és kézdivásárhelyi fiatalok – küldetése az volt, hogy felkutassák és a különböző műhelyekben láthatóvá tegyék a kis település közös történeteit, különleges életútjait, hagyományait, kincseit és titkait.

  • Fotó: Kézdiszékért Egyesület
    Fotó: Kézdiszékért Egyesület

A tábori élet alapvető munkafolyamata az adatgyűjtés és a rögzített kép- és hanganyag feldolgozása volt, amelyet szakavatott vezetők irányításával végeztek el a kreatívírás-, dráma-, média- és stúdióműhelyben. Ezt a műhelymunkát egészítette ki a meghívott előadók szemináriumaiból leszűrt tanulnivaló, mely szervesen kapcsolódott a tábor témájához. Az idei tábor vendége volt Tamás Sándor megyeitanács-elnök, Fekete Vince költő, Molnár Vilmos író, T. Szabó Levente dékánhelyettes, Petres László tanár, Golicza Előd műépítész, díszlettervező, Németh Szabolcs Előd rádiós műsorszerkesztő, filmkritikus és Kocsis István ny. hatvani könyvtárigazgató, táboralapító. A kitűnően ellátott házigazdaszerep mellett András Mihály és György Katalin, a Hargita Néptáncegyüttes vezetői, a táborhelyszín működtetői néptáncoktatást is vállaltak – tudtuk meg Ferencz Éva táborvezetőtől.

A megtapasztaltak feldolgozását segítették a kiscsoportos beszélgetések, a tematikus játékok, az évfordulós megemlékezések, a gyalogtúra, és nem maradtak el az esti tábortüzek, a táncház és egyéb zenés-táncos mulatságok sem. Az eredmény több, mint látványosra sikeredett. A kéthetes tábort záró műhelybemutatón dramatizált életképekben, stop-mo­tion animációkban, térplasztika, képpoézis és haiku formájában, valamint egy 15 perces dokumentumfilmen mutatták be a nagyszámú érdeklődő szülő, barát, falubeli számára a Lázárfalváról alkotott képet, ugyanakkor azt is, hogy miként váltak alig két hét leforgása alatt az Erdély és Magyarország különböző településeiről érkező táborozók egyetlen alkotóközösséggé. Ahogyan a táborzáró ünnepségen elhangzott, a hagyományőrző és -tisztelő falusi élet megismerése mellett talán ez a legerősebb tanítása a rendezvénynek: a barátságok és szakmai kapcsolatok szerencsés találkozása révén évről évre útnak induló lélek-, tudat-, érték-, személyiség- és közösségformáló folyamat, melyet a szervezők egy gyűjtőnévvel Udvartér Alkotótábornak neveznek.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt vesz-e a december 1-jei parlamenti választásokon?







eredmények
szavazatok száma 147
szavazógép
2019-08-24: Belföld - :

Vásárhelyi Forgatag hetedszer

Negyvenhét helyszínen több mint 340 esemény lesz az idei Forgatagon, amely kortárs művészeti programokkal tegnap kezdődött és szeptember 1-jéig tart Marosvásárhelyen.
2019-08-24: Közélet - Iochom István:

Hímzők, gyöngyfűző és üvegfestő a Borudvarban (Mesterkedünk Kézdiszékért)

Ha csütörtök, akkor Mesterkedünk Kézdiszékért. Így volt ez két nappal ezelőtt is, amikor Kézdivásárhelyen a Borudvarban folytatódott a Tegyünk Kézdiszékért civil tömörülés szervezésében a népi mesterek és mesterségek bemutatkozása, illetve bemutatása a Felső-háromszéki Kézműves Egyesület jóvoltából és részvételével.