Kell-e magyar elnökjelölt?

2019. augusztus 24., szombat, Máról holnapra
Farcádi Botond

Ha kollégái erre kérik, és a Szövetségi Képviselők Tanácsa erről dönt, vállalja az államelnök-jelöltséget Kelemen Hunor – mondta az RMDSZ elnöke a maszol.ro portálnak adott interjúban. S bár a bejelentés korántsem meglepő, hiszen az RMDSZ az elmúlt elnökválasztásokon mindig versenybe szállt, azért a kérdés is visszatérő: kell-e magyar elnökjelölt, ha jól tudjuk, hogy egyhamar nem lesz magyar lakója a Cotroceni-palotának?

Ez a legfőbb érve egyébként mindazoknak, akik szerint fölösleges is vállalni a megmérettetést: hiába dolgoznák ki a legjobb programot, hiába állítanák a Románia sorsának alakítására legalkalmasabb jelöltet, ha magyar, úgysem választják meg, úgyhogy kár a gőzért. Ezzel aztán nem is lehet vitába szállni, és igen csalóka az az érv is, miszerint lám, a szász Klaus Iohannist mégiscsak megválasztották, hiszen a voksolás után csak megerősítette azt, amit korábban is sejtettünk-tudtunk róla: nagyobb román a legnagyobbaknál is, így aztán ötéves mandátuma alatt a legkisebb gesztusra sem volt hajlandó a magyarok irányában, sőt, nemegyszer akadályozta azon kisebb engedmények érvényesítését, amelyeket az RMDSZ-nek, mondhatni, az ördöggel cimborálva – a szociáldemokratákkal bratyizva – sikerült a parlamenten átvinnie.

De ha ez így van – márpedig így van –, adja magát a kérdés, hogy akkor mégis mit kellene tennie az RMDSZ-nek, és milyen választási lehetőségeik maradnak az itt élő magyaroknak. Két lehetőség merül fel: a szövetség még a voksolás előtt szövetkezik úgymond valamelyik jelölttel, akit a magyarok voksaival is megpróbál az elnöki székbe ültetni. A második, hogy a szövetség kimarad a versenyből, választóira bízza a döntést.

Az első lehetőség azért nem működik, mert pillanatnyilag egyetlen román jelöltnek sem áll érdekében effajta szövetség, hiszen amit elméletileg nyernének a réven – a magyarok egy részének potenciális voksait –, annak többszörösét veszítenék a vámon: az RMDSZ-szel, a magyarokkal való együttműködésért azonnal megbélyegeznék versenytársaik és a román társadalom jelentős része is, hiszen még mindig nem tartunk ott, hogy ezt természetesnek, normálisnak tekintsék. A második opció – hogy az RMDSZ kimarad, nem is vesz részt saját jelölttel a választáson – politikai öngyilkosság lenne a szövetség részéről, de az erdélyi magyarok sem kerülnének túl könnyű helyzetbe: igencsak nehéz lenne választani olyan jelöltek közül, akik – ez idáig legalábbis – semmi jelét nem mutatták annak, hogy érdekelnék őket specifikus elvárásaink, s nemhogy valamiféle programot, de még csak üzenetet sem fogalmaztak meg irányunkban.

Bizonyos értelemben tehát kényszermegoldás a magyar elnökjelölt – más, jobb lehetőség egy­előre nincs –, a sikert pedig ezúttal nem a Kelemen Hunorra leadott szavazatok száma mutatja majd, hanem az, hogy sikerül-e rákényszeríteni a második fordulóba jutó jelölteket a magyarkérdéssel való szembenézésre.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt vesz-e a december 1-jei parlamenti választásokon?







eredmények
szavazatok száma 73
szavazógép
2019-08-24: Közélet - Albert Levente:

Tüzes nyár

Diákok évében szervezett Ütős nyár tematikus rendezvénysorozat záróakkordját is leütötték tegnap este Sepsiszentgyörgyön Török Csongor tűzzsonglőr műsorával, amelyet a csíkszeredai Ádám Julcsi hangdrumjátéka kísért.
2019-08-24: Belföld - :

Kelemen Hunor is indulna az államfőválasztáson

A szövetségi elnök egy maszol.ro-nak adott interjúban mondta el, hogy vállalná az államfőjelöltséget, amennyiben a Szövetségi Küldöttek Tanácsának (SZKT) jövő heti ülésén bizalmat szavaznak neki. Kelemen Hunor azt is elárulta, hogy Porcsalmi Bálintot szeretné a továbbiakban is ügyvezető elnöknek látni, amiről ugyancsak az SZKT dönt majd.