Az Amazonas vidékén az idén soha nem látott mennyiségű erdőtűz pusztítja a Föld tüdejének is nevezett térséget: az őserdők állapotát megfigyelő Brazil Nemzeti Űrkutatási Intézet (INPE) például egyetlen hét alatt több mint kilencezer-ötszáz új erdőtűzről számolt be.
Sohasem látott mértékben pusztítják az erdőtüzek a brazil őserdőt. Az IPNE idén rekordszámú, több mint 72 ezer erdőtüzet észlelt az Amazonas vidékén: ez 83 százalékkal több, mint amennyit a tavalyi év azonos időszakában jegyeztek fel, 2013 óta ez a legmagasabb szám.
Az erdőtüzek számának példátlan növekedése már az év eleje óta tart, augusztus 15-e óta azonban több államban is drasztikusan megnőtt a számuk. Többnyire olyan vidékekről van szó, ahol a brazil mezőgazdasági területek érintkeznek az Amazonas-medencével és ahol felgyorsult az erdőirtás.
A kutatók egy hét alatt több mint kilencezer-ötszáz új erdőtűzről számoltak be. Az űrből is kivehető pusztító erdőtüzek füstje eleinte Bolívia és Paraguay felé szállt, de a BBC tudósítása szerint augusztus 19-én délutánra elérte és sötétségbe borította a dzsungeltől 3000 kilométerre lévő São Paulo városát.
Az Infoamazonia arról ír, hogy a következő három hónapban az átlagosnál akár 40–50 százalékkal kevesebb csapadék várható abban a térségben, ahol a legsúlyosabbak most az erdőtüzek. A tűzesetek egyébként nem ritkák a száraz időszakban, de a gazdák szándékosan is felgyújtanak erdőterületeket, hogy illegálisan irtsák a fát legelők és mezőgazdasági területek létrehozása céljából.
A brazil űrkutatók szerint a tüzek nagy számát nem lehet a száraz időszak számlájára írni vagy természeti jelenségként magyarázni. „Semmi abnormális nem történt idén az időjárásban, csupán egy kicsit kevesebb a csapadék a térségben” – mondta Alberto Setzer, az IPNE kutatója. „A száraz időszak kedvező körülményeket biztosít a tűz terjedéséhez, de a tűzgyújtás emberi tevékenység, akár szándékosan, akár véletlenül gyújtja meg az ember” – tette hozzá.
Bolsonaro a civileket okolja
Amikor Jair Bolsonarót az erdőtüzek megszaporodásáról kérdezték, a brazil államfő lesöpörte a bírálatokat, mondván, az év ezen időszakában a gazdák a földek megtisztításával, felégetésével foglalkoznak.
A brazil elnök szerdán azonban a civil szervezetek esetleges felelősségét vetette fel a pusztító tüzekért, súlyos vádjait azonban nem támasztotta alá bizonyítékokkal. Az elnök kijelentette: minden jel arra mutat, hogy a civilek gyújtják a tüzeket az erdőkben, hogy szégyent hozzanak a kormányára, mivel az csökkentette a támogatásukat. Amikor azonban arról faggatták, van-e bizonyítéka erre, közölte, hogy nincs a kezében ilyen „leírt terv”.
„Bűncselekmény történik. Mindent el kell követni, hogy ez (a bűncselekmény) ne növekedjen, és meg kell találni a felelősöket, ha vannak ilyenek” – jelentette ki a sajtónak adott nyilatkozatában az elnök, aki szerint az Amazonas térségében tevékenykedő civil szervezetek „idegen érdekeket képviselnek”.
Bolsonaro vádjai felszíthatják a politikáját bírálók indulatait, akik aggódnak az elnök Amazonasszal kapcsolatos tervei miatt. Az elnök ugyanakkor hangsúlyozta, hogy kormánya mindent elkövet az esőerdőket pusztító tüzek megfékezésére.
Nem kell segítség
Brazília elnöke országa belügyeibe történő beavatkozással vádolta meg csütörtökön azokat az államokat, amelyek anyagilag segítik Brazíliát az erdőtüzek elleni harcban. „Nem jótékonyságból küldenek ide pénzt, hanem azzal a céllal, hogy megbolygassák szuverenitásunkat” – mondta Jair Bolsonaro a Facebook közösségi portálon közvetített beszédében.
Nem sokkal korábban ugyanakkor úgy nyilatkozott, hogy Brazíliának nincs elegendő forrása az erdőtüzek visszaszorítására. „Amazónia nagyobb, mint Európa. Hogyan küzdenének ekkora területen a bűnös gyújtogatók ellen?” – tette fel a kérdést újságíróknak távozásakor az elnöki palotából.
Bolsonaro ezzel első ízben nyilatkozott úgy, hogy földművesek is okozhatják a tüzeket. A Reuters brit hírügynökség megjegyzi, hogy a gazdák legalább hallgatólagosan bátorítást kaphattak az év elején hivatalba lépett elnöktől, mivel Bolsonaro rendre úgy nyilatkozik: Brazíliának meg kellene nyitnia Amazóniát az üzleti érdekek előtt, engedélyeznie kéne a bányászatot, a földművelést, a fakitermelést.