Csernáton Polgármesteri Hivatala és az IKA Egyesület tegnap negyedik alkalommal szervezte meg a székelyföldi huszár- és katonadal-találkozót az alsócsernátoni Haszmann Pál Múzeum kertjében felállított színpadon. Az eseményre Székelyföld különböző részeiről tizenöt férfikórus, dal- és néptánccsoportok, valamint zenekarok és szólisták érkeztek, szám szerint több mint négyszázan. A csernátoni Erdély-szerte az egyetlen huszár- és katonadal tematikájú találkozó, amelynek három előző kiadását az Ika-vári szabadtéri színpadon tartották meg, ezúttal költöztették új környezetbe, a múzeumkertbe.
A találkozót a déli harangszó után az alsócsernátoni központi parkban található Hősök emlékművénél nyitották meg, ahol Ágoston József fő szervező, kultúrmindenes köszöntötte a rendezvény résztvevőit, majd Nagy Endre rádiós műsorvezető, ceremóniamester felolvasott egy versidézetet Jókai Anna Kossuth-díjas író erre az alkalomra kézzel írt leveléből.
Ezután Kedves Tibor római katolikus plébános áldotta meg a rendezvényt és a Pakó András Férfi Dalkör új zászlóját, Gajdó Tibor és családja adományát, majd a zászlórúdra felhúzták a székely zászlót. A kegyelet koszorúinak elhelyezése után elhangzott a magyar és a székely himnusz az uzoni Atlantisz Fúvószenekar előadásában, amelybe a jelenlevők is bekapcsolódtak.
A központi parkból a tömeg a Haszmann Pál Múzeum kertjébe vonult, ahol a szervezők ebéddel várták őket. A Haszmann Pál Közművelődési Egyesület játszóházzal és udvari játékokkal várta a legkisebb résztvevőket, Haszmann Gabriella a bútorfestés, Dimény-Haszmann Orsolya pedig a nemezelés rejtelmeibe vezette be őket. Két órára több száz érdeklődő gyűlt össze a múzeumkertben, hogy részese lehessen a negyedik huszár- és katonadal-találkozónak. Elsőként Dimény-Haszmann Orsolya muzeológus a rendezvénynek helyet adó intézmény vezetőjeként köszöntötte a fellépőket és az érdeklődőket, hangsúlyozva, hogy ebben a környezetbe, a közel kéthektáros múzeumkertbe nagyon is beleillik a katonadal, hiszen a múzeum gyűjteményében nagyon sok, történelmi eseményhez kapcsolódó emléket őriznek.
Tamás Sándor megyeitanács-elnök kiemelte, hogy az általa vezetett megyei intézmény támogatta és támogatni fogja a hasonló rendezvényeket, az elmúlt tíz évben partnerek voltak a hagyományőrző mozgalom kiteljesítésében itt, Háromszéken, Székelyföldön. Tamás Sándor beszéde végén arra kérte a jelenlevőket, hogy minél nagyobb számban vegyenek részt a hétfői úzvölgyi rendezvényen. Ezután Nagy Endre a csíkrákosi Máté Sándort szólította színpadra, aki az előző három találkozót is levezényelte.
Az énekkarok fellépését megelőzően az alsócsernátoni Végh Antal-iskola furulyacsoportja lépett színpadra. A dalcsoportok közül elsőként az Ágoston József vezette Pakó András Férfi Dalkör adta elő repertoárját Veres Hunor és zenekara kíséretével, miután Tódor Béla albisi református lelkipásztor megáldotta a dalkör új zászlóját. Ezt követően Székelyudvarhely, Sepsiszentgyörgy, Marosvásárhely, Marosszentgyörgy, Nagyernye, a Gyimes völgye, Ditró, Csíkrákos, Csíkborzsova, Szentivánlaborfalva, Bibarcfalva, Székelytamásfalva, Gelence, Ozsdola és Kézdiszentkereszt férfikórusai, dalcsoportjai, illetve az uzoni Atlantisz Fúvószenekar, a kézdiszentkereszti Tisztás Néptáncegyüttes, a csernátoni Pántlikácska és a nagyernyei Ágacska néptánccsoport, valamint több szólista lépett színpadra. A szervezők elmondása szerint jövőben is a múzeumkertben tartják meg az ötödik találkozót.