Benyújtotta lemondását a kisebbik kormánypárt, a Liberálisok és Demokraták Szövetségének (LDSZ) három minisztere: Anton Anton energiaügyi tárcavezető már hétfő este, Graţiela Gavrilescu környezetvédelmi és Viorel Ilie parlamenti kapcsolattartásért felelős miniszter pedig a tegnapi kormányülés után.
Az LDSZ negyedik kormánytagja, az egy hónapja kinevezett Ramona Mănescu külügyminiszter annak ellenére tisztségben marad, hogy az LDSZ elnöke, Călin Popescu Tăriceanu a pártból való kizárással fenyegette meg. Viorica Dăncilă miniszterelnök a tegnapi kormányülés elején azt mondta: tudomásul veszi az LDSZ „meghátrálását”, ugyanakkor köszönetet mondott Mănescunak, amiért „megértette, hogy a kormányzati felelősség előbbre való minden politikai érdeknél”. Ugyanakkor megnevezte a megüresedett tárcák élére javasolt kormánytagokat, akik legtöbb kétszer 45 napig vezethetik ügyvivőként a rájuk bízott minisztériumokat – ha az államfő aláírja a kinevezéseket.
Az LDSZ kilépésével keletkezett kormányválság egybeesik a kormányfő által korábban kezdeményezett minisztercserékkel, így Klaus Iohannis államfőnek a közeljövőben összesen hét új minisztert kell kineveznie. A kormányfő által javasolt személyeket csak egyszer utasíthatja vissza, de még nem tudni, mi a szándéka, és amíg eldönti, hogy mit tegyen, a helyzet is megváltozhat: a parlamenti többséggel már nem rendelkező SZDP-kormányt ugyanis az NLP által beharangozott bizalmatlansági indítvány megbuktathatja, és akkor új kormányt kell alakítani, ami csak akkor léphet hivatalba, ha a parlament bizalmat szavaz neki. Ez lehet egy új – az ellenzéki pártokból létrejövő – többségé, lehet kisebbségi vagy szakértői kabinet is. A parlamenti erőviszonyokat esetleg megváltoztató előrehozott választásokat az elnökválasztás előtti fél évben nem lehet megszervezni.
Iohannis megfontolja a helyzetet
Az országot érintő politikai válsággal kapcsolatban szerdán nyilatkozik – jelentette be tegnap Klaus Iohannis államfő a diplomáciai vezetők éves találkozóján mondott beszédében. „Önök most visszatérnek tisztségükbe, és meg fogják kérdezni önöktől, mi történik Romániában, miként fog megoldódni a válság, hogyan zajlanak majd a választások. Önöknek a következőképpen kell válaszolniuk erre: Romániában erős a demokrácia, megerősítette a május 26-i referendum, amelyen a román állampolgárok egyértelműen a demokrácia, az európai és a transzatlanti elköteleződés, a jogállamiság, a korrekt igazságszolgáltatás és a korrupció elleni küzdelem megerősítése mellett foglaltak állást. Önök feleljék azt, hogy Románia demokratikus ország, hiteles és stabil partner marad, bármilyen körülmények között” – mondotta. Hozzátette: vannak megoldások a jelenlegi helyzetre, ő maga pedig gondoskodni fog arról, hogy olyant válasszanak, amely tiszteletben tartja az alkotmány előírásait.