Szólásmondásaink, 4.Hogy írjuk helyesen?

2019. augusztus 29., csütörtök, Család

Közmondással kezdem: Közös lónak túros a háta. A Sok bába közt elvész a gyermekkel rokon értelmű, idézett közmondás tartalmaz egy archaizmust, régies kifejezést.

Seb jelentésű egykori túr szavunk alkalmasint nem közismert napjainkban. Ezért is fordulhat elő, hogy többen – helytelenül – a túros szót közmondásunkban nem csak hosszú ú-val, de hosszú ó-val is írják, azaz: túrós. Ami egy tejtermék. A túros itt felsebzettet jelent.

Nem enged a negyvennyolcból; kivágja, mint a huszonegyet; huszonötöt érdemel; nekem nyolc és más szólásaink számokat tartalmaznak. Most nem a számok fel nem cserélhető voltára kívánom felhívni a figyelmet, hanem arra, hogy ezeket ne számmal, hanem betűvel írjuk.

Hűbele Balázs – nagy kezdőbetűkkel írva Arany László A délibáb hőse című elbeszélő költeményének címszereplője. A szólásbeli  hűbelebalázs kis kezdőbetűs, és egy szó, egybeírjuk. Ha a hűbelebalázs módjára (szeleburdin, meggondolatlanul jelentésű) szólásunknak a népszerűsítését elő is segíthette említett irodalmi mű, létrejötte nem hozzá kapcsolódik.

Régi szólásgyűjteményeinkben már fellelhető az eredetibb, teljes változat: hű, bele, Balázs, lovat ad Isten. Eredetileg talán rosszalló mellékjelentés nélkül használták e kifejezést: fogj hozzá bátran, majd megsegít Isten értelemben. Lassanként azonban a Balázs névhez hozzátapadt a szeleburdiság fogalma, valószínűleg, mert a Hű, bele, Balázs, lovat ad Isten a meggondolás nélkül, elhamarkodottan cselekvő emberek jelszava lett, illetve ezt nekik tulajdonították.

Nem fenékig tejfel, mondjuk arra gondolva, hogy nem egészen hibátlan. Nem inkább tejfölet kell írnunk és mondanunk? Nem. Az alak szerinti tájszó mindmáig jelzi, hogy akiknek a szólást köszönhetjük, azok e-ző tájszólással éltek.

A veszekedik, kikezd valakivel jelentésű Ujjat húz valakivel szólásunk eredetének ismerete szintén segíthet abban, hogy benne az ujj szót felismerjük. Azt, hogy itt főnév (testrész jelentésű), rövid u-val, hosszú j-vel írjuk, és nem fordítva, mint új melléknevünket. Régen legények kocsmai vetélkedése, erőpróbája volt az ujjat húzás. A versenyzők összeakasztották jobb kezük középső ujját és megpróbálták kimozdítani egymást. A szókapcsolat eredetileg azt jelentette: összeméri az erejét valakivel.

Zsigmond Győző

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint bejut-e a felsőházi rájátszásba a Sepsi OSK?







eredmények
szavazatok száma 6
szavazógép
2019-08-29: Család - :

Építsünk igazi barátságokat! (1.)

„Ha az ember az életben minden jót megkapna, akkor sem bírná barátok nélkül” – állította Arisztotelész, a görög filozófus, a Krisztus előtti IV. században. Bár nagy igény lenne rájuk, a jó barátok ma mégis hiánycikknek számítanak. Sok ember fél a magánytól, a „modern társadalom leprájától” – ahogy Teréz anya nevezte. Sokan viszont nem csak félnek, hanem magányosan is élnek.
2019-08-29: Család - :

Gyermekeink