Kétszeresére növelte a kormány a kórházakra és azok alkalmazottjaira kiróható pénzbeli büntetéseket, amelyeket olyan esetekben is alkalmaznak, amikor egy előírást, működési szabályzót vagy orvosi protokollt azért nem lehet betartani, mert hiányzik a szükséges eszköz, gyógyszerkészítmény vagy kevés a személyzet. Közegészségügyi kihágásnak számít az is, ha a sürgősségi osztályon az előírtnál többet várakoztatnak egy beteget, aminek sok esetben az az oka, hogy a páciens ellátása nem tartozna a sürgősségre, családorvosi ügyelet hiányában mégis sokan jelentkeznek bajukkal a sürgősségi szolgálaton. Az erről szóló, e héten elfogadott kormányhatározat értékelésére András-Nagy Róbertet, a sepsiszentgyörgyi Dr. Fogolyán Kristóf Megyei Sürgősségi Kórház menedzserét kértük fel.
A kórházvezető elmondta, egyetért azzal, hogy a szabályokat be kell tartani, és aki nem ezt teszi, azt megbüntetik, de olyan esetben, amikor a rendszer hiányosságai miatt lehetetlen megfelelni egy előírásnak, jogtalan a bírság. Példaként hozta fel, hogy hónapok óta nincs heparin országszerte, az érsebész kénytelen egy másik készítményt használni, ami ellenben nem szerepel a protokollban. A citosztatikumoknál hol egyik, hol a másik összetevő hiányzik, ez szintén országos probléma – sorolta.
A menedzser elismerte, hogy a sürgősségi osztályra sok a panasz, egyesek nem értik, miért kell sokat várakozniuk, de aki reklamál, nem veszi figyelembe, hogy az orvosnak kötelessége elsőként az életveszélyben lévő, a magasabb kockázatú esetet ellátnia, e tekintetben súlyossági fokozatok vannak. Sürgősségi kódok alapján osztályozzák az érkezőket, és előfordulhat, hogy adott beteg egy-két órát várakozik.
Kérdésünkre, hogy a megyei kórház esetében okoz-e plusz várakozási időt a sürgősségi osztályon az orvoshiány, András-Nagy Róbert elmondta, ez is közrejátszik, mivel jelenleg hét orvosa van az osztálynak, és még nyolc sürgősségi orvosra lenne szükség, elsősorban az ügyeleti vonal biztosítása érdekében, de többszöri meghirdetésre sem volt jelentkező. Ennek ellenére tavaly a közel harminchétezer esetre számított átlag várakozási idő csak fél óra volt – szögezte le a menedzser. Úgy véli, a rendszer hibáit nem kellene a kórházakon és alkalmazottjaikon számon kérni, mindenki csak azért feleljen, ami a feladata. Tavaly a sepsiszentgyörgyi megyei kórháznál nem jegyeztek kihágásokat, az ellenőrzések alkalmával észrevételezett problémákat megoldották, a személyzeti jellegű kérdésekben az érintett és közvetlen felettesei bevonásával döntöttek – mondotta.
A közegészségügyi kihágások büntetésére vonatkozó módosított kormányhatározat 1000–3000 lej között állapítja meg az orvosokra kiróható bírságokat és harmincezer lejig terjedhet a kórházak büntetése. Tavaly országosan több mint tizenháromezer ellenőrzés során 1,6 millió lej büntetést osztottak ki.