A Kovászna Megyei Művelődési Központ és Kovászna Megye Tanácsának közös szervezésében vasárnaptól péntekig Csernátonban tartják a IX. Mozsika Népzenei Műhelymunkát 36 háromszéki, Hargita és Brassó megyei résztvevővel.
Mágori István fő szervező, a Kovászna Megyei Művelődési Központ munkatársa szerint a IX. Mozsika Népzenei Műhelymunka hosszú távú célja népzenénk, néptáncaink, népszokásaink megőrzése, éltetése és a nagyközönség körében történő népszerűsítése. Rövid távú célként a népzene művelését, a népzene iránt érdeklődők továbbképzését, szakismeretük fejlesztését, valamint népzenei együttesek létrejöttének elősegítését tűzték ki.
A műhelymunkán a résztvevők kétféle tevékenység közül választhatnak, érdeklődésük függvényében népdaltanuláson vagy népzeneoktatáson – hegedű, brácsa, nagybőgő – vehetnek részt. A népdaloktatás kiscsoportokban történik, míg a népzeneoktatás esetében a résztvevők a műhelymunka első napjaiban egyesével vagy hangszerenként alakított kiscsoportokban, az oktatók szakmai irányításával tanulnak népzenét, zenei ismeretüknek megfelelően. Ezt követően a műhelymunka további részében a csoportban való zenélés fortélyait gyakorolják egy népi zenekar felépítése szerint. A haladó résztvevők palatkai, a kezdők pedig füzesi népzenét tanulnak.
A hangszereken történő oktatást a sepsiszentgyörgyi Heveder Zenekar tagjai (Fazakas Levente és Szász Dávid – hegedű, Szilágyi László – brácsa, ifj. Bajna György – nagybőgő) vezették, népdalokat István Ildikó, a sepsiszentgyörgyi Művészeti Népiskola ének- és tánctanára oktatott. Minden este táncházat tartottak, napközben pedig szabadtéri csapatépítő játékokon vettek részt.
A műhelymunka során szerzett ismereteket a résztvevők a rendezvény zárónapján, holnap 18 órától egyéni, illetve közös gálaelőadáson mutatják be egymásnak, illetve hozzátartozóiknak és a nagyközönségnek.