Kormányok, ha találkoznak

2008. szeptember 11., csütörtök, Máról holnapra

Románia és Magyarország kormánya eddig három ízben tartott együttes kormányülést. Az elsőre 2005. október 20-án Bukarestben, a másodikra 2006. november 16-án Budapesten került sor, a harmadiknak Nagyszeben, Európa akkori kulturális fővárosa adott otthont 2007. november 14-én, a negyedik, idén október 21-re tervezett közös kormányülés házigazdája Magyarország lesz.

Induláskor, három évvel ezelőtt Călin Popescu Tăriceanu és Gyurcsány Ferenc úgy gondolta, s ezt nyilvánosan mindketten el is mondták, remélhetik, hogy a román—magyar kapcsolatokban meg tudják ismételni a híres francia—német megbékélést, hogy a két, egymást meglehetősen nagy gyanakvással figyelő nép kormányait követve megbékél egymással, feledi az évszázados ellentétet, a mába nyúló gyanakvást és kölcsönös intoleranciát. Az álmok nem váltak valósággá, a két kormány minden eddigi találkozója jószerével protokolláris volt. Így szinte természetes, hogy nem hozott olyan eredményt, mint a franciák és németek háború utáni megbékélése. Igaz, az említett két kormány óriási összegeket fordított és fordít mai napig — alapítványokon keresztül — a két nép kölcsönös megismerésére. Diák-, ifjúsági programokat szerveztek, hogy a fiatal nemzedék valóban megismerje egymást, a másik nép kultúráját, múltját, tízezer számra látogattak — állami, illetve alapítványi támogatással — a szomszédos országba, együtt tanultak, szórakoztak, utaztak. Ennek eredményeként s sok más közös gazdasági, kulturális terv életbeültetése révén oldódott valamelyest a kölcsönös gyanakvás, s vált mára modellértékűvé a megbékélésük.

Román—magyar összefüggésben ez közel sem áll így, a kormányülések elősegítették ugyan néhány fontos gazdasági, kulturális gond megoldását, új intézmények születtek mind Romániában, mind Magyarországon, a korábbinál jobb viszony jött létre az Etnikumközi Kapcsolatokért Felelős Román Hivatal és a Magyar Kisebbségügyi Hivatal között, autópálya-építési és vasútbővítési megállapodást írtak alá, tető alá hozták a határ menti megyék együttműködésének programját. Ám ezek megvalósítása körül akadnak azért gondok, s ami a legsúlyosabb: az eddig tartott három közös kormányülésen kerülték a magyarság szempontjából legfontosabb kérdések napirendre tűzését. Az autonómia például soha szóba sem került, az önálló Bolyai Egyetem újraindítása sem, vagy nem sikerült közös nevezőre jutni a Sapientia — Erdélyi Magyar Tudományegyetem közös finanszírozása ügyében sem.

Most meg, Tăriceanu közelgő távozása és Gyurcsány egyre bizonytalanabb jövője okán, aligha remélhető a kötelező udvariassági körökön túl, a már elfogadott vagy folyamatban lévő programok megerősítésén s egy-két felfrissített kisebbségpolitikai ígéreten kívül más.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mi a véleménye az elnökválasztás érvénytelenítéséről?






eredmények
szavazatok száma 886
szavazógép
2008-09-11: Közélet - x:

Egy szerző három könyve

Sylvester Lajos, a Há­romszék főmunkatársa idén megjelent három publicisztikakötetének — Ojtoz völgye a hadak útján, Frigyre lépni a szülőfölddel és Szőttesünkben török minták — együttes bemutatójára kerül sor ma délután hat órától a sepsiszentgyörgyi Park Szálló nagytermében, házigazda Beder Tibor és Bogdán László.
2008-09-11: Közélet - x:

Szorosabb együttműködést szorgalmaz Markó

A jelenlegi megvalósítások mellett — folyamatos konzultációk, megoldáskeresés, közös álláspontok kialakítása révén — több kulcsfontosságú területen kell szorosabbá fűzni a magyar—román együttműködést — jelentette ki tegnapi sajtótájékoztatóján Markó Béla. Az RMDSZ elnöke szerint ezek egyike az energetikai stratégia, amelynek tekintetében még vannak árnyalatnyi, de közelíthető különbségek az álláspontok között.