A Bauhaus történetét bemutató új múzeumot nyitottak vasárnap a németországi Dessauban, a száz éve alapított összművészeti irányzat egyik központjában. A több tízezer alkotást őrző Bauhaus-gyűjtemény új kiállítóhelyét Angela Merkel kancellár részvételével adták át a közönségnek.
Az 1500 négyzetméter alapterületű múzeumépület a „ház a házban” gondolat megvalósulása. Az Addenda Architects nevű barcelonai iroda munkáját 831 pályamű közül választották ki.
Maga a múzeum tégla alakú, sötét acéllemezekkel fedett zárt építmény, amely állványzaton fekszik, egy emelet magasságban. A szinte lebegő építményt acélszerkezetes üveghéj veszi körül. A padlózattól a tetőig futó üveg a fényviszonyoktól függően a környezetet tükrözi vagy a kiállítótermek alatti tágas földszintet mutatja meg a külvilágnak.
A földszint szabadon látogatható, találkozóhelyként, rendezvények helyszíneként, fórumként, ám mindenekelőtt kortárs képzőművészeti tárlatok otthonául szolgál. Az emeleten lévő első kiállításon nagyjából ezer tárgyon keresztül mutatják be a Bauhaus kialakulását és történetét.
A dessaui a második Bauhaus-múzeum Németországban. Az első a szomszédos Türingia tartománybéli Weimarban áll, ahol 1919-ben Walter Gropius vezetésével megalapították az irányzat nevét viselő tervezőiskolát. Az iskola 1926-ban költözött át Weimarból Dessauba. Az új székhelyen a professzoroknak külön művésztelepet is építettek, amelyet ugyancsak felújítottak az évfordulóra. Walter Gropius és az utána következő igazgatók – Hannes Meyer és Ludwig Mies van der Rohe – a nemzetközi művészeti avantgárd egyik központjává tették az iskolát, olyan alkotókat nyertek meg oktatónak, mint Paul Klee német és Vaszilij Kandinszkij orosz festőművész.
A Bauhausnak számos magyar származású tagja és követője is volt, mint például Breuer Marcel világhírű formatervező és Moholy-Nagy László festő, fotográfus, formatervező és filmes, az egyik leghíresebb magyar művész.