Pethő Sándor kétszázadik székely kapuja

2019. szeptember 12., csütörtök, Közélet

Pethő Sándor torjai fafaragót szűkebb és tágabb hazájában úgy tartják számon, mint a világ legnagyobb, monumentális székely kapujának készítőjét, amelyet 2005. szeptember 10-én avattak fel. Ez hozta meg számára a hírnevet, az elismerést. Azóta 199 székely kapu hagyta el műhelyét. A faragómester jelenleg a 200. kapu elkészítésén dolgozik, amelyet díjmentesen ajánlott fel, hogy a hétvégén sorra kerülő torjai falunapok tombolájának főnyereményeként sorsolják ki egy szerencsés résztvevőnek.

  • Pethő Sándor munka közben.  A szerző felvétele
    Pethő Sándor munka közben. A szerző felvétele

A kétszázadik nem egy szokványos, hagyományos cserefából készült székely kapu, hiszen vannak benne honfoglalás kori sírokban talált lóvereteken használt motívumok, de kopjafás jelképek is fellelhetők rajta. Galambdúccal együtt hozzávetőleg 2,80 méter magas. Pethő Sándor vallomása szerint tizennégy éves korában vett először vésőt a kezébe és kezdett faragni. Édesanyjától, a nemezelő Lukács Olgától és nagyapjától lopta el a mesterséget. Tizenhét-tizennyolc éves kora óta farag önállóan kapukat, az első nagyobb méretűt egy nyári szünidő alatt készítette el. A fafaragás titkait autodidakta módon sajátította el, nem végzett népművészeti iskolát, nem járt a Haszmann fivérekhez, autóvillamossági osztályban végzett a kézdivásárhelyi Gábor Áron Szakképző Líceumban. Első kisebb tárgya egy faragott asztal volt, kezdetben sulykolókat is készített. A hobbiból végül megélhetés lett, működési engedélyt váltott ki és nekifogott dolgozni. A kapuk elkészítésénél Orosz Antal és Páll Barna helybeli faragó segíti. Huszonöt esztendő alatt a Pethő-műhelyben 200 székely kapu készült.

A Torján faragott kapuk Magyarországra, Kanadába, Spanyolországba, Finnországba és Hollandiába jutottak el. A legtöbb Magyarországra került, Torja négy testvértelepülésének, Gádorosnak, Kistarcsának, Bálványosnak és Csokonyavisontának ajándékoztak a Pethő-műhelyben készült székely kapukból. Pethő rönkfából életfákat is készített, az egyik Torján az Árpád-szobor előtti kis parkban, három pedig Szentkatolnán látható. Minden kapura más és más mintát rajzol. Hagyományos háromszéki mintákat használ, de Huszka József mintáiból is ihletődik. Mélyfaragással dolgozik, ami nem igazán volt hagyományos e vidéken, de ettől egyediek és könnyen felismerhetőek a munkái. Idén sem ült tétlenül a fafaragó, hiszen a futásfalvi búcsúra a művelődési otthon elé állított a torjai önkormányzat megbízásából székely kaput, majd a magyarországi Beregsurány, Torja legfrissebb testvértelepülése következett, ahová a júliusi falunapokra egy nagy méretű és egy gyalogkaput készített.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 854
szavazógép
2019-09-12: Közélet - Bokor Gábor:

Idősebb eddig ismert koránál (Uzoni pünkösti-kúria)

Eddig becsült építési idejénél sokkal régebbi az uzoni Pünkösti-kúria. Az épület most zajló felújítása során előkerült gerendák felirata bizonyítja: az épületet 1729-ben csak renoválták, építése ennél korábbra tehető. Korábban a XVIII. századra tették a kúria építésének időszakát – mondta el érdeklődésünkre Ráduly István polgármester.
2019-09-12: Közélet - Iochom István:

Két utcát korszerűsítettek (Kézdivásárhely)

A múlt hét végén befejeződött a Purczell János és a Kossuth Lajos utca korszerűsítése. Mindkét elhanyagolt utca új aszfaltszőnyeget kapott, és a városgazdálkodási szolgálat munkatársai a Purczell utcában betonpiskótákból mindkét oldalon járdát is építettek, a Kossuth utcában kicserélték a régi járdaburkolatot, és a szoborhoz vezető járdaszigetet is felújították.