Újragondolt élő népművészet

2019. szeptember 14., szombat, Közélet

„A kiállítás célja: úgy megfogalmazni a magyar népi motívum- és formavilágot, hogy az a ma élő ember számára beilleszthető legyen a használati és dekoratív ízlésvilágba, de a magyar hagyományos jellege megmaradjon” – hangsúlyozta Tóth-Birtan Tinka, a Guzsalyas Alapítvány elnöke az Erdélyi élő népművészet című tárlat csütörtöki megnyitóján. A sepsiszentgyörgyi Míves Házban kiállított míves alkotásokat szeptember 29-ig nézhetik meg az érdeklődők.  

  • Színek és formák kincsestára Moldvától Biharig. Albert Levente felvétele
    Színek és formák kincsestára Moldvától Biharig. Albert Levente felvétele

A népi tárgyi kultúra majd minden területét képviselik azok a kézműves munkák, amelyek ötvenhárom erdélyi népművész műhelyéből kerültek ki. A faművesség, kovácsolás, fazekasság, viselet- és ékszerkészítés, nemezművesség mesterei, valamint a lakástextíliákat készítők, hímes tojást írók, vessző- és csuhéfeldolgozók olyan munkái láthatóak a kiállításon, amelyek egy része eredeti darabok rekonstrukció­ja, mások hagyományos minták és formák felhasználásával készült újragondolt alkotások. A kiállítást méltató Kinda István néprajzkutató azt mondta: „Az itt kiállító alkotók olyan jó érzékkel megáldott specialisták, akik választott foglalkozásformájukban tovább képezték magukat. Valamennyiükre jellemző, hogy a valamikori házi munkát, a háziipari és kisipari tevékenységeket mesteri szintre emelték – sokuknak a magyar kormány részéről visszaigazolt elismerése is van erről. Nagyon szerencsések, mert a munka a hobbijuk. Végletesen elhivatottak, nagy részük választott szakmájának él, jobb esetben a szakmájából.”

A Székely Nemzeti Múzeum munkatársa kiemelte, hogy az erőltetett iparosítás és urbanizáció végzetes csapást mért a megrendelő és az alkotó közösségekre egyaránt, csupán búvópatakszerűen maradtak fenn egyes foglalkozásformák, elsősorban azok, amelyeknek a termékeit igényelte a népesség, és amelyeket az ipar sem tudott helyettesíteni. A fogyasztói igényeket nemcsak kiszolgálni, hanem alakítani, fejleszteni is szükséges – mondta a szakember. „Szoktassák hozzá vásárlói­kat, hogy bizonyos határokon túllépő igényeket, formai, színbeli, anyagbéli elvárásokat a szakmájára büszke alkotó már nem teljesít. Ugyanakkor a szakmai szabályszerűségek betartása mellett fontos a kísérletezés, az új utak, megoldások keresése, mint ahogy a mai tárlaton is látjuk.”

Kinda István arra biztatta az alkotókat: „A kistáji hagyományokhoz való ragaszkodás mellett törekedjenek az egyéni népművészi hang, forma- és díszítmény kifejezésre juttatására. A kézműves alkotások ne legyenek tökéletesek! Napjainkban tökéletes terméket már egy gép is tud csinálni. Tükröződjön bennük az alkotó ember mivolta. Legyen a kézműves termék ismertetőjele a kiszámíthatatlan egyediség! Ha az ember egyedi tárgyat birtokol, úgy érzi: kincset birtokol.”

Úgy is fogalmazhatnánk, hogy vándorkiállításról van szó, hisz a májusban Válaszúton megnyitott tárlat második állomásáról van szó. A budapesti Hagyományok Háza Hálózat – Erdély és a válaszúti Kallós Zoltán Alapítvány közös szervezésében rendezett erdélyi népművészeti panteon sepsiszentgyörgyi társszervezője a Guzsalyas Alapítvány, utóbbi méltó házigazdának, társszervezőnek bizonyult, olyan gyűjteményt sikerült bemutatni a közönségnek, amelynek minden darabja igényesen kimunkált és magán hordozza alkotója egyéniségét. A Hagyományok Háza Hálózat – Erdély képviselője, a kiállítás kurátora, a sepsiszentgyörgyi származású László Eszter lapunk kérdésére elmondta, a Hagyományok Háza idén tíz civil szervezettel működik együtt Erdélyben, amelyeknek célkitűzései beleillenek a Hagyományok Háza küldetésébe. Az Erdélyi élő népművészet kiállítással az a céljuk, hogy a legszínvonalasabb alkotásokat készítő mesterek munkásságát népszerűsítsék, ismertté tegyék őket, rangos vásárok felé irányítsák és további minőségi termékek készítésére ösztönözzék őket – mondotta.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint bejut-e a felsőházi rájátszásba a Sepsi OSK?







eredmények
szavazatok száma 142
szavazógép
2019-09-14: Közélet - Bokor Gábor:

Iskola után is tanulnak

Idén is folytatódik az Iskola utáni iskola program a kovásznai Kőrösi Csoma Sándor Líceumban és a vajnafalvi Avram Iancu Általános Iskolában. A fürdőváros képviselő-testülete e heti gyűlésén szavazta meg a program részfinanszírozását, partnerségben a Diakónia Keresztyén Alapítvány Kovászna megyei fiókjával.
2019-09-14: Közélet - :

Egyre több a medvetámadás

Elégedetlen a medvék okozta problémák megoldását célzó intézkedésekkel Kovászna megye prefektusa, aki szerint egyre gyakoribbak a támadások, a vidéki települések polgármesterei naponta jelzik, hol garázdálkodnak éppen a nagyvadak.