Második alkalommal szervezték meg Lécfalván a hagyományőrző fúvószenekarok találkozóját. Tegnap hat fúvószenekar mutatta be tudását a kultúrotthon udvarának szabadtéri színpadán. Nézőben sem volt hiány, a helybéliek testületileg kivonultak a nem mindennapi történésre, idegenből érkezettek is figyelték az eseményeket, tapsolták a fellépő zenekarokat, előadókat. A találkozót a helyi Leza Egyesület szervezte, az esemény fő támogatója Magyarország Miniszterelnökségének Nemzetpolitikai Államtitkársága és a Bethlen Gábor Alap volt.
A találkozó a szokáshoz híven az együttesek zenés felvonulásával kezdődött. Igaz, volt késés a hivatalos megnyitó programbéli időpontjához képest, de a zenészek remekül feltalálták magukat. Spontán módon közös zenekarba tömörültek és Bartha Árpád kopjafája köré állva közismert nótákkal, slágerekkel szórakoztatták a nagyérdeműt.
A hat zenekar a faluközpont különböző utcái irányából vonult a színpad elé, ahol Kertész Barna irányításával közösen szólaltatták meg a székely és magyar himnuszokat.
Ilie Nicoale nagyborosnyói polgármester megnyitóbeszédében hangsúlyozta: nagyra értékeli a lécfalvi egyesület munkáját, ugyanúgy, mint a feldobolyi kulturális egyesület tevékenységét. Értelmét látja támogatásuknak, hiszen a két szervezet a mozgatórugója a települések kulturális, közösségi életének. A látható eredmények a falvak elkötelezett, jól gazdálkodó, a hagyományokat tovább vivő lakóinak érdemei is – emelte ki.
Kanyó Antal alpolgármester a maga során a zenészek kitartó munkáját, a sok gyakorlást értékelte, hiszen főképp ezekre van szükség ahhoz, hogy „a csodálatos hangszerek egy alkotást adjanak elő”. Háromszéken minden magára valamit is adó településnek van fúvószenekara, itt, Lécfalván is arra törekednek, hogy a fiataloknak legyen lehetőségük elsajátítani azokat a műveket, melyek tovább viszik a magyar kultúrát, hagyományokat – hangoztatta Kanyó.
Elsőként a lécfalvi zenekar vonult színpadra, őket követték a nagyborosnyóiak, majd a mazsorettcsoport lépett fel. A Leza Egyesület csoportjaként első alkalommal mutatkoztak be nyilvánosan, felkészítőik Péter-Dénes Kinga és Botos Katalin. Következett Kocsis Tekla és Kocsis Tímea népdalelőadása, majd a Nemere néptánccsoport produkciója. Ezután a meghívott zenekarok, kálnoki, árkosi, nagybaconi és gidófalvi fúvósok szórakoztatták a népes közönséget.
Mivel falustársak, a fúvósegyesület gyermekeinek szülei, gazdálkodók is támogatták a rendezvényt, így nem okozott különösebb gondot az esemény megszervezése. Az egyesület ifjúsági fúvószenekara, a felnőtt táncosok, a nemrég alakult gyerektánccsoport sok helyen megfordul, öregbítve Lécfalva hírnevét – mondta érdeklődésünkre Dénes László egyesületi elnök.
A lécfalvi Nemere ifjúsági fúvószenekar jelenleg 21 tagú, nagyrészt helybéli fiatalok alkotják. Vannak hangszereik, de még szükségük lenne néhányra, hiszen több eszközt Nagyborosnyóról, Kovásznáról kölcsönöznek – mondta érdeklődésünkre Kertész Barna karnagy.