BrexitMegérkeztek Brüsszelbe a brit javaslatok

2019. szeptember 20., péntek, Világfigyelő

Írásbeli javaslatokat nyújtott be a brit kormány az Európai Unió és az Egyesült Királyság között megkötött, de nem ratifikált kiválási szerződés módosítására – közölte az Európai Bizottság szóvivője tegnap. Mina Andreeva arról számolt be, hogy London tegnap megküldte több javaslatát a brüsszeli testületnek.

„Dokumentumok érkeztek az Egyesült Királyságtól, és ezek alapján a napokban technikai megbeszéléséket folytatunk a vámokra, a késztermékekre, illetve az egészségügyre és növényegészségügyre vonatkozó szabályok bizonyos aspektusairól” – tájékoztatott. A brit javaslatokról egyelőre azonban nem árult el további részleteket, mondván, még nem volt idő a részletes tanulmányozásukra.

Antti Rinne, az EU soros elnökségét betöltő Finnország kormányfője szerdán kijelentette, hogy szeptember 30-ig várják az írásbeli javaslatokat a szigetországtól, különben szerinte „ennyi volt”, ugyanis az október 31-re tervezett kilépésig már nem lenne másképp elég idő a tárgyalásokra. Ezzel kapcsolatosan Andreeva leszögezte, hogy nincs hivatalos határidő a javaslatok megküldésére, de gyorsan fogy az idő, minden nap számít. Utalt arra is, hogy erre még az október 17–18-i, „mérföldkőnek” számító EU-csúcs előtt szükség lenne. Ma Brüsszel­be látogat Stephen Barclay, a brit kormány brexitügyi minisztere, hogy Michel Barnier illetékes uniós főtárgyalóval egyeztessen.

 

Informális dokumentumok

A brit kormány egyelőre informális, bizalmas jellegű dokumentumokat nyújtott át az Európai Uniónak a brit EU-tagság megszűnésével (brexit) kapcsolatos álláspontjáról – közölte tegnap a Downing Street. A londoni miniszterelnöki hivatal szóvivőjének tájékoztatása szerint a kormány technikai jellegű, „non-paper” típusú diplomáciai emlékeztetőket juttatott el az Európai Bizottságnak azokról az elképzelésekről, amelyeket a brexitfolyamat továbbvitelének lehetséges módozatairól már eddig is előterjesztett.

A szóvivő közölte, hogy London „mesterségesen megszabott határidők helyett” majd akkor terjeszt elő hivatalos, formális és írott javaslatokat, amikor erre készen áll, és amint az Európai Unió is egyértelművé teszi, hogy kész konstruktív módon foglalkozni azokkal a javaslatokkal, amelyek célja a jelenlegi brexit-megállapodásban szereplő backstop-záradék felváltása egyéb megoldásokkal.

A Downing Street illetékese a „mesterséges határidők” említésével egyértelműen Antti Rinne finn miniszterelnök előző napi kijelentésére utalt.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1239
szavazógép
2019-09-20: Világfigyelő - :

Aláírásgyűjtés a nemzeti szimbólumokért (Szlovákia)

Dunaszerdahelyen jelentette be Berényi József és Horony Ákos, hogy a szükséges tízezernél többen támogatták a Magyar Közösség Pártjának (MKP) a nemzeti kisebbségek szimbólumainak használatáért indított petícióját, amelyet a felvidéki magyarok kitelepítésének emléknapján, ez év április 12-én indítottak.
2019-09-20: Világfigyelő - :

Nem emelik a nyugdíjkorhatárt (Horvátország)

A horvát kormány teljes egészében elfogadja a népszavazás kiírását kezdeményező szakszervezetek követelését, és visszaállítja a 67 évre megemelt nyugdíjkorhatárt 65 évre, továbbá törvénymódosítási javaslatot nyújt be, hogy azok, akik ezt szeretnék, 65 év felett is dolgozhassanak – jelentette be Andrej Plenković horvát kormányfő a tegnapi kormányülésen.