Románia a Nagy Infrastruktúra Operatív Programban (POIM) évekkel ezelőtt megkezdett projektek árainak aktualizálását fogja kérni az Európai Bizottságtól – jelentette be tegnap Roxana Mânzatu európai alapokért felelős miniszter. A miniszter elmondta: a 2007–2013-as uniós költségvetési ciklushoz képest a 2017–2018-as vízbevezetési és csatornázási beruházásokkal lemaradt az ország.
„Ez egy olyan dolog, amit komolyan kell vennünk. Beszélni fogunk Brüsszelben az EB képviselőivel, kérni fogjuk, hogy aktualizálhassuk az évekkel ezelőtt megkezdett projektek költségvetését. Ma már más árak vannak a piacon, a fizetésektől kezdve az építőanyagok áráig, és a költségvetést ezekhez kell igazítani” – mutatott rá. Elmondta: a következő uniós pénzügyi ciklus 2021-ben kezdődik és 2027-ig tart, ezalatt Románia 2,7 milliárd eurót fordíthat beruházásokra. Ehhez azonban a román államnak elő kell készítenie egy országos beruházási tervet, amelyből kitűnik, hogy a következő 10–12 évben milyen pénzekből és milyen régiókban végez befektetéseket annak érdekében, hogy eleget tegyen mind a csatlakozási szerződésnek, mind annak az elvárásnak, hogy településein legyen víz- és csatornahálózat. Jelenleg ugyanis elmaradásai vannak, és büntetéseket kockáztat az EU részéről.
A minisztérium adatai szerint jelenleg 44 vízhálózat kiépítésén dolgoznak, de ezek nagyon különböző megvalósítási szakaszban vannak: 22 helyen (Szeben, Bákó, Prahova, Mehedinţi, Krassó-Szörény, Neamţ, Călăraşi, Tulcea, Hunyad, Gorj, Vâlcea, Beszterce, Arad, Vaslui, Hargita, Brassó, Dâmboviţa, Máramaros, Giurgiu, Kovászna, Bihar és Maros megyében) most készül a megvalósíthatósági tanulmány, 11 projekt (Szatmár, Suceava, Teleorman, Brăila, Ilfov, Szeben, Buzău, Argeş, Iaşi megyében) előrehaladott előkészítési fázisban van (összértékük 2,61 milliárd euró), 7 beruházást pedig (a Zsil völgyében, Tordán, Aranyosgyéresen, illetve Vrancea, Fehér, Galac, Temes és Szilágy megye több településén) már jóváhagyott az EB, ezek értéke 1,22 milliárd euró.