Elégedetlen a brit európai uniós (EU) tagság megszüntetéséről (brexit) zajló tárgyalások EU-s vezetője, Michel Barnier a kiválási szerződés módosítására tett új brit javaslatokkal.
A francia politikus Heiko Maas német külügyminiszterrel folytatott megbeszélése után kijelentette: London új javaslata nem nyújt kellő alapot a megállapodáshoz arról, hogy miként kerüljék el a fizikai ellenőrzést a brexit utáni egyetlen szárazföldi vámhatáron, az EU-hoz tartozó Írország és az Egyesült Királysághoz tartozó Észak-Írország közötti határon. Mint mondta, nehéz elképzelni, hogy a jelenlegi brit felfogás alapján miként lehetne jogilag működőképes megoldást találni, amely megfelel a kérdésről a kiválási szerződésben rögzített tartalékmegoldás, az úgynevezett backstop valamennyi céljának.
Az EU továbbra is nyitott a tárgyalásokra, de a brit térfélen pattog a labda, Londonnak kell megoldást találnia a gondokra – mondta az EU főtárgyalója.
Hasonlóan fogalmazott Heiko Maas is, a német diplomácia vezetője hangsúlyozta, hogy az új brit javaslatokból nem bontakozik ki jogilag kifogástalan és a gyakorlatban megvalósítható megoldás.
A brit kormány múlt héten nyújtott be írásbeli javaslatokat az EU és az Egyesült Királyság között megkötött, de nem ratifikált kiválási szerződés módosítására. London szerint a javaslatok esélyt kínálnak egy olyan új megállapodásra a brexit feltételrendszeréről, amelyben nem szerepel a backstop.
A backstop-mechanizmus alapján az Egyesült Királyság egésze vámuniós viszonyrendszerben maradna az EU-val, ha nem sikerül olyan kétoldalú kereskedelmi megállapodásra jutni, amely önmagában feleslegessé tenné a tartalékmegoldás alkalmazását. Emellett Észak-Írországban érvényben maradnának az EU egységes belső piacának egyes szabályai is.
Az Európai Bizottság álláspontja szerint az EU egységes belső piacának és vámuniójának integritása miatt szükséges ez a megoldás, mivel a 499 kilométeres ír–északír határ lesz a brexit után az Európai Unió és az Egyesült Királyság egyetlen szárazföldi vámhatára.
London mereven elveti a backstop-záradékot, és alternatív megoldásokat kíván, arra hivatkozva, hogy az EU a brexit után is ellenőrzést gyakorolhat az Egyesült Királyság felett.