Elutasította az Európai Unió Bírósága azt az óvást, amelyet a román állam nyújtott be az Európai Bizottság (EB) ellen, kérve, hogy vonják vissza a Minority SafePack polgári kezdeményezés bejegyzésére vonatkozó döntést.
Az EU Bírósága ezzel a döntésével jóváhagyta az EB arra vonatkozó határozatát, hogy iktatja a Minority SafePack – Egymillió aláírás az európai sokszínűségért címet viselő polgári kezdeményezést. Ezt 2013. július 15-én mutatta be egy küldöttség, ám bejegyzését az EB 2013. szeptember 13-án elutasította, mert úgy ítélte meg, hogy a javasolt szabályozás nem tartozik jogalkotási hatáskörébe, azt tagállami szinten kell megvalósítani. Elismerte ugyan, hogy a „kisebbségekhez tartozó személyek” jogainak tiszteletben tartása az unió egyik értéke, de hozzátette: sem az EU szerződése, sem az EU működési szerződése nem nyújt törvényes alapot a kisebbségekhez tartozó személyekkel kapcsolatos jogalkotáshoz.
Az elutasító döntést az Európai Nemzetiségek Föderatív Uniója (FUEN) 2013. november 25-én megtámadta, amivel három és fél évi pereskedés kezdődött. 2017. február 3-i ítéletében a bírói testület megsemmisítette a korábbi határozatot, majd az EB 2017. március 29-én kedvező döntést hozott az európai polgári kezdeményezés részleges bejegyzéséről. 2017. május 19-én megkezdődött a Minority SafePack kezdeményezést támogató aláírások összegyűjtése, 2018. április 3-án pedig lezárult. A szükséges egymilliónál jóval többen támogatták a kezdeményezést az EU tagállamaiban, 2018 júliusában 1 128 385 aláírást hitelesítettek. Közben 2017. június 28-án a román kormány az Európai Bíróságon pert indított az EB ellen és a Minority SafePack bejegyzését rögzítő határozat megsemmisítését kérte. Ezt a beadványt utasította el most az európai igazságszolgáltató testület.