Három, a jövőre esedékes helyhatósági választásokat érintő döntésről számolt be az Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP) két sepsiszentgyörgyi politikusa, Bálint József és Kolcza István. Az alakulat nemrég lezajlott rendkívüli országos küldöttgyűlésén született határozatok a Magyar Polgári Párt, valamint az RMDSZ irányába fogalmaznak meg együttműködési javaslatokat, illetve tisztázzák az EMNP álláspontját az esetleges választási szövetségeket illetően.
Bálint József röviden ismertette a küldöttgyűlés legfontosabb történését: Csomortányi István megerősítését elnöki tisztségében, egyebek mellett rámutatva, hogy a szavazás eredményével remélhetőleg elejét lehet venni a további belső konfliktusoknak. Ami a régi-új elnök korábban vitatott legitimitását illeti, Bálint József szerint 97 százalékos támogatottság mellett ez a kérdés eldöntöttnek tekinthető.
A három határozat, amelyet a küldöttek elfogadtak, a jövő évi helyhatósági választásokra kidolgozott stratégiát vázolják. Az első egy ajánlat a Magyar Polgári Párt irányába egy koalíciós társulásról a jövő évben esedékes önkormányzati választások idejére. Országos és helyi szinten már zajlottak közelítő tárgyalások, jelentős azoknak az aránya, akik a viszony szorosabbá tételét támogatják – részletezte Bálint József. A választási szövetség létrehozásával a céljuk egy széles körű pólus kialakítása, amely a régről hangoztatott alternatívát biztosítaná az RMDSZ-szel szemben ott, ahol ez szükséges. Az igény továbbra is létezik, de az eddigi megvalósítások félresikerültek. Ezen javítani kell, ha továbbra is igényt tartunk Erdélyben a többpártrendszerre – tette hozzá.
Kolcza István szerint a fél évvel ezelőtti országos küldöttgyűlést követően már több egyeztető találkozó is lezajlott, de egyértelmű választ még nem kaptak az MPP vezetőségétől, hogy lesz-e országos megállapodás. Ők kezet nyújtottak, most már a polgári alakulaton múlik, hogy fontosnak tartják-e a nemzeti oldal egységesebbé tételét.
Bálint József szerint az MPP-nek több kérdést is tisztáznia kell, egyebek mellett az RMDSZ-szel kötött megállapodását. A helyzetet az is bonyolítja, hogy ezen megállapodás nyomán polgármesteri széket nyert tagjaik a szövetség támogatása nélkül nehéz helyzetbe kerülhetnek. „Kérdés, hogy hallgat-e a választói többségének akaratára, vagy féltve őrzi a megállapodással szerzett pozícióit” – szögezte le.
A második határozat az RMDSZ-szel való választási együttműködésről szól, szintén ajánlat formájában, azokon a helyeken, ahol a magyar–magyar verseny a közösség számára okozhat veszteséget azáltal, hogy gyengíti a képviseletet. Ilyen helyzet Székelyföld több településén is fennáll. Együttműködést ajánlanak, nem félreállást ígérnek – fogalmazott, utalva ezzel arra, hogy a korábbi együttműködési kezdeményezéseik elutasítását követően inkább hátrább léptek, hogy ne veszélyeztessenek korábban kivívott és megtartott „állásokat”. Bálint József szerint az ajánlattal elejét lehet venni annak, hogy a választásokat egymásra mutogatás kövesse.
A harmadik határozat célja eloszlatni a mendemondákat, melyek szerint az EMNP román alakulatokkal is szövetségre lépne. A döntés értelmében az EMNP az említett két szervezeten kívül semmilyen más párttal, alakulattal nem köt választási koalíciót.
A fiúk csak sört kértek?
A Csomortányi István elnökről a kongresszust követően a Facebookon megjelent fényképfelvétel kapcsán – amelyen náci karlendítésre emlékeztető pózban látható – Bálint József újságírói kérdésre válaszolva úgy vélekedett: egy fotót látott, amelyen csak az elnök arca ismerhető fel, viszont semmilyen további bizonyíték nincs mellette, ami megerősítené azokat az állításokat, amelyek azóta napvilágot láttak. A maga részéről pár fiatal embert lát, akik a jobb karjukat felemelték, egyikük kezében egy tárgy látható, míg egyikük egyáltalán nem emeli a kezét. Sokféle magyarázat létezik, az is lehet, hogy „arra a kérdésre, hogy kértek fiúk egy sört?, egy része jelentkezett, egyikük pedig nem, mert éppen vezetett”. Nem ő van a felvételen, nem ő kell hogy magyarázza, de semmilyen kisebbségek elleni izgatást vagy más, egyesek által felhozott súlyos gondot nem lát benne. Csomortányi Istvánt nem mától ismeri, határozott, elszánt ember, és nem hallott semmi olyan megnyilvánulásáról, amit egyesek a fotó alapján a nyakába akarnak varrni. Korrektnek, becsületesnek ismeri, míg nem győződik meg az ellenkezőjéről, ezen a véleményen marad. Ha feltételeznék róla, hogy ilyen tettekre ragadtatja magát, akkor nem bagatellizálnák el a kérdést, de ebben az esetben csak rosszindulatot látnak az egész mögött.