KolozsvárIohannis a román nyelvű egyetemi oktatás centenáriumán

2019. október 1., kedd, Belföld

Klaus Iohannis államfővel ünnepelték a kolozsvári állami egyetemek tanárai és diákjai a városban 1919-ben elindult román nyelvű egyetemi oktatás centenáriumát. Ez alkalomból Klaus Iohannis kitüntette a kolozsvári Babeş–Bolyai Tudományegyetemet (BBTE), a műszaki egyetemet, az orvosi egyetemet, a mezőgazdasági és állategészségügyi egyetemet, a képzőművészeti egyetemet és a zeneakadémiát.

Több mint tízezer diák és tanár vett részt a Babeş–Bolyai Tudományegyetem elől indult, a város főteréig tartó felvonuláson, ahol a hat kolozsvári állami egyetem rektorai, Kolozsvár polgármestere, Kolozs megye önkormányzati elnöke, végül pedig Klaus Iohannis köszöntötte a tanévkezdőket. Az államfő beszédében társadalmi aktivitásra biztatta a diákokat. Elmondta: a diákélet nemcsak a szakmai felkészülés időszaka, hanem a nézetek ütköztetéséé, a társadalmi aktivizmus kialakulásáé is.

„Azt várom tőletek, hogy tegyétek a román társadalmat jobbá, élénkebbé, vibrálóbbá és versenyképesebbé!” – szólította fel az elnök a centenáriumi zászlócskákat lobogtató diákokat.

Klaus Iohannis reggel a BBTE centenáriumi tanévkezdésén vett részt. Felidézte: egykor ő maga is itt szerezte a fizikatanári diplomáját. Beszédében kiemelte, Erdély és Románia egyesülése után már az első évben megalapították a kolozsvári román tudományegyetemet, mert kiemelt fontosságúnak tartották az oktatást. Klaus Iohannis az egyetemen belül jelenleg megnyilvánuló toleranciát is méltatta. Megemlítette, hogy a BBTE ma román, magyar és német tagozatokkal működik, és ebben a három erdélyi kultúra több évszázados együttélése nyilvánul meg.

A multikulturális egyetem centenáriumi tanévnyitóján zenében hangzott el magyar és német szó: az Örömóda egyik szakaszát magyarul, másikát németül énekelte az egyetemi kórus.

Gaal György kolozsvári helytörténész az MTI-nek felidézte: a kolozsvári román tudományegyetem azt követően jött létre, hogy a városban berendezkedő román adminisztráció 1919. május 12-én a román királyság iránti hűségesküre szólította fel a városban 1872 óta működő magyar tudományegyetem tanári karát. A Kolozsvári Magyar Királyi Ferenc József Tudományegyetem tanárai megtagadták a hűségesküt, ezért az 1902-re felépült főépületét, klinikáit és számos más épületét a teljes berendezéssel együtt át kellett adniuk a román kormányzótanács képviselőinek. Gaal György szerint a román adminisztráció egy teljesen felszerelt, kulcsra kész egyetemet kapott, amelynek csak a tanári karát kellett megszerveznie. A magyar egyetem tanárai Budapestre menekültek, majd 1921-ben megalapították a szegedi tudományegyetemet. A jelenlegi BBTE a második világháború idején visszatelepült, majd a román királyi dekrétummal is megalapított magyar tannyelvű (1945-től Bolyai János nevét felvevő) tudományegyetemnek és a háború után Kolozsvárra visszatért román tannyelvű (1947-től Victor Babeş nevét felvevő) tudományegyetemnek a román kommunista hatóságok által elrendelt 1959-es egyesítésével jött létre.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1238
szavazógép
2019-10-01: Közélet - Demeter J. Ildikó:

Gyalogoltak a diákok

A Mihai Viteazul Líceum lett Sepsiszentgyörgy legmozgékonyabb tanintézménye: szep­tember 18-án reggel a diákok közel 90 százaléka autó nélkül érkezett az órákra, a közös tornán pedig a tanárokkal együtt mozogtak – tudatja a városháza közleménye. Az összesítés szerint tízből hat gyermek gyalog, egy busszal, kettő pedig ekkor is személygépkocsival jutott el az iskolába.
2019-10-01: Belföld - :

Megfenyegette a nyomozótiszt az eltűnt lány édesanyját

Intézményen belüli kivizsgálást rendelt el Liviu Vasilescu országos rendőr-főkapitány tegnap annak a tisztnek a magatartásával kapcsolatban, aki jelen volt, amikor biológiai mintát vettek Monica Georgeta Melencutól, az áprilisban eltűnt 18 éves Luiza Melencu anyjától – közölte az Országos Rendőr-főkapitányság. A kivizsgálásra azért kerül sor, mert a rendőrség székházában levő Országos Kriminológiai Intézetből távozóban Monica Georgeta Melencu arra panaszkodott, hogy a biológiai mintavétel során megalázta és megfenyegette az eljárást felügyelő tiszt.