Felső-Háromszéki vonatkozású természetfilmet mutattak be telt házas vetítésen kedd délután a sepsiszentgyörgyi Művész moziban. Az Ojtoz-Ozsdola Natura 2000 természetvédelmi terület című filmet Kató Zsolt és csapata készítette a Vinca Minor Egyesület és a Berecki Magánerdészet megbízásából, az ismeretterjesztő alkotást a továbbiakban minden lehetséges helyszínen szeretnék levetíteni.
A vetítés előtt helyi alkotásként értékelte a produkciót Lázár-Prezsmer Endre, majd Para Zoltán, a Vinca Minor Egyesület projektmenedzsere szólt a filmről. Céljuk az Ojtoz-Ozsdola Natura 2000 természetvédelmi terület bemutatása volt, a film a védett terület menedzsment tervéhez kapcsolódik, melyet egy európai uniós és országos finanszírozású projekt részeként készítettek el. A rezervátum gondnoki feladatát 2000–2018 között a Berecki magánerdészet látta el, őket segítette tapasztalatával a sepsiszentgyörgyi Vinca Minor Egyesület. Fontos ismeretterjesztő szerep hárul a 34 perces filmre, ugyanis a védett területről ez juttatja el a legfontosabb információkat a nagyközönséghez – hangsúlyozta Para Zoltán.
A produkció nem csupán a Háromszéki-havasok élővilágát ismerteti évszakonként csoportosítva – számos egyedi, igen látványos képi megoldással –, hanem rávillant a térség fontosabb településeire, az ott élők népszokásaira is. Farsang, határkerülés elevenedik meg, mintegy sugallva, hogy a természeti értékek és a környezetükben élők szerves, összefonódó egységként léteznek. Drónfelvételek és víz alatti képkockák kápráztatják el a nézőt, a magasból rögzített képsorok a film meghatározó elemeit jelentik, míg a tarajos gőtéket bemutató víz alatti képsorok igazi természetfilmes ínyencségek. Természetesen a térségben élő más fajok is megjelennek, például a sárgahasú unka, a kis patkósdenevér, de nem hiányoznak a nagyvadak, a medve és a vaddisznó sem. A filmet alkotók egy része sepsiszentgyörgyi: rendezője Kató Zsolt, filmezte és vágta Dobondi Lehel, nagyvad-szakértőként és filmesként kapcsolódott a csapathoz Berde Lajos, Barti Levente pedig denevérszakértőként dolgozott a csapatban. A stáb további, más térségekből csatlakozott tagjai: Demeter Loránd, Demián Barnabás és Virginás Bandó.
A vetítést követően Kató Zsolt röviden szólt a forgatásról, megköszönte a megbízók bizalmát, illetve megjegyezte, életük egyik legszebb munkáját tudhatják maguk mögött. A bemutatóra elkészült film „még meleg”, éppen hogy befejezték vágását. A filmezést tavaly augusztusban kezdték el és szeptemberben végeztek vele úgy, hogy több hónapot töltöttek kint a természetben. Másfél hónapig vágták, de még szeretnének tovább dolgozni az anyagon, mert ez egy olyan műfaj, amit nem lehet befejezni, csak abbahagyni – magyarázta Kató Zsolt. Rengeteg információt kellett belesűríteniük a filmbe, ennek ellenére a fajokról mégis sok mindent kénytelenek voltak kihagyni, azt szerették volna ugyanis, hogy a képi hatások és a narráció „vigye” a filmet, mert ez így „nézőbarátabb”. A narráció született meg utoljára (a film mesélője Pálffy Tibor színművész), a végső történetvezetés pedig különbözik eredeti elképzeléseiktől – tette hozzá Kató Zsolt.
Végül Lázár-Prezsmer Endre megjegyezte, igény esetén újra levetítik a filmet iskolásoknak (legalább harmincfős csoportoknak), míg Para Zoltán elmondta, ismeretterjesztő filmjüket minél több csatornán szeretnék nyilvánossá, elérhetővé tenni (a Berecki Magánerdészet Youtube-csatornáján már megtekinthető), céljuk, hogy az alkotás minél több emberhez eljusson.