A Japánból származó szaké, vagyis a különleges rizsbor valódi kuriózumnak számít. A Felkelő Nap országában olyannyira népszerű, hogy sok esetben még az ételeket is ezzel a nedűvel dobják fel.
A szakéval kapcsolatosan megannyi érdekességet meg lehet említeni, amit ebben a bejegyzésben mi magunk is megteszünk. Úgy gondoljuk ugyanis, hogy nemcsak a japán kultúra, hanem annak különleges produktuma, a szaké ismerete is értékes ismeretekkel szolgálhat az olvasó számára.
Remélhetőleg a cikk elolvasását követően egyre többen kapnak kedvet a kiváló távol-keleti ital megízleléséhez.
Mit érdemes tudni a szaké fogyasztásának kultúrájáról?
A japán emberek alapvetően valamennyi alkoholos italt szaké elnevezéssel illetnek, magát a rizsbort egyébként nihonshuként szokás arrafelé emlegetni. Ünnepi alkalmakon meglehetősen gyakran fogyasztják, miután a poharaikkal elegáns mozdulat kíséretében koccintanak, és elhangzik a „Kanpai!”, vagyis az „egészségedre” felkiáltás.
Legtöbbször még a különleges nedű hőmérsékletére is figyelmet fordítanak. Hideg időben meleg, míg a forró napokon kellemesen hűvös szakét szokás kínálni. Egyébiránt még a kitöltésnek is megvannak a maga íratlan szabályai.
Először a társaságunk tagjainak töltünk ugyanis, magunknak pedig semmiképpen sem, mert erre külön megkérünk valakit. Fontos továbbá, hogy a tisztelet jeleként öntés közben két kézzel fogjuk a rizsbort rejtő tokkuri kerámiát.
A szaké érlelése, illetve tulajdonságai
Alkoholtartalmát tekintve 14–16% között mozog a kitűnő japán rizsbor. Mindössze a genshu változat számít ez alól kivételnek a maga 18-20%-os értékével.
Az érlelési folyamat eredményeképpen a rizsben megtalálható keményítő először cukorrá alakul át, majd pedig szép lassan alkohol jön létre belőle. A teljes procedúra hosszát, illetve sajátosságait tekintve vannak specifikus eltérések, amelyek mind-mind külön változatok készítését eredményezik.
Ha lehetőségünk van rá, egyaránt érdemes megkóstolnunk az amazakét, a shiboritatét, valamint a teiseihakushut is.
Japán ételek mellé is kitűnő választás
Külön ajánlott japán ételek fogyasztása mellé a Hokkan Junmai Ginjo Sake, köszönhetően a letisztult és visszafogott ízvilágának. Nemcsak a kellemes tavaszi illata, hanem a benne megjelenő enyhe tölgyes fűszerek is egyaránt tovább növelik az élvezeti értékét.
A Gassan No Yuki Sake a másik olyan különleges rizsbor, amely a japán konyha remekműveinek fogyasztása közben kitűnő választás lehet. A gyümölcsösség és a savasság meglepően kellemes egyensúlya jelenik meg ebben a fennséges nedűben, ami egyben fokozza is az étvágyunkat.
Szóval ha van rá lehetőségünk, és megvan bennünk a kísérletező kedv, akkor mindenképpen kóstoljunk meg a következő alkalommal egy kellemes japán rizsbort, mely elérhető az iDrinksnél a párlatok között. (X)