Megszületett a megállapodás a felek között az Egyesült Királyság rendezett európai uniós kiválásának feltételeiről szóló szerződésről – jelentette be tegnap Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke és Boris Johnson brit kormányfő.
Rövid Twitter-bejegyzésében Juncker tisztességesnek és kiegyensúlyozottnak nevezte az elért egyezséget, és javaslatot tesz annak jóváhagyására a délután kezdődő EU-csúcstalálkozón. „Ahol akarat van, ott megállapodás is van” – írta.
A brüsszeli testület vezetője levelet küldött Donald Tusknak, a tagországok vezetőit tömörítő Európai Tanács elnökének, amelyben arról számolt be, hogy sikerült egyetértésre jutni a bénultság fő okának számító ír–északír helyzet rendezésére szolgáló rendelkezésekről és a jövőbeli viszonyrendszerről szóló politikai nyilatkozat szövegéről is. Hangsúlyozta, hogy az Európai Bizottság és Boris Johnson egyaránt támogatta mindkét dokumentumot és felszólított annak mielőbbi aláírására.
Kiemelte továbbá, noha nagyon sajnálja, hogy a britek a távozás mellett döntöttek, ezen körülmények között az Európai Unió érdekeit a tagság rendezett megszűnése, illetve a baráti, partneri kapcsolatok fenntartása szolgálja legjobban. „Úgy gondolom, hogy itt az ideje lezárni a kiválási folyamatot, és minél hamarabb továbblépni a jövőbeli kapcsolatok kérdésére” – közölte.
Johnson: Nagyszerű megegyezés született
Boris Johnson brit miniszterelnök szerint nagyszerű új megállapodás született a brit EU-tagság megszűnésének (brexit) feltételrendszeréről. Johnson tegnapi Twitter-bejegyzése szerint a megállapodás lehetővé teszi „az ellenőrzés visszaszerzését”.
A brit kormányfő szerint most a londoni parlamenten a sor, hogy szombaton a brexitfolyamat végére jusson annak érdekében, hogy végre más elsődleges fontosságú feladatokra, köztük a megélhetési költségekre, az állami egészségügyi ellátó szolgálatra, az erőszakos bűncselekmények elleni fellépésre és a környezetvédelemre lehessen összpontosítani a figyelmet.
A brit kormány már előzőleg bejelentette, hogy rendkívüli parlamenti ülés összehívását kezdeményezi szombatra a brexitfolyamat szempontjából kritikus csütörtöki és pénteki EU-csúcs megvitatására.
A legnagyobb észak-írországi britpárti protestáns erő, a Demokratikus Unionista Párt – amelynek alsóházi szavazataira a kisebbségben kormányzó Konzervatív Pártnak szüksége van – tegnap közölte, hogy a megállapodási tervezetet jelenlegi formájában nem tudja támogatni.
Corbyn: Ez még rosszabb megállapodás, mint az előző
A legnagyobb brit ellenzéki erő, a Munkáspárt vezetője szerint a brit EU-tagság megszűnésének feltételrendszeréről tegnap elért megállapodás még rosszabb, mint az előző, amelyet a londoni parlament háromszor is elutasított.
Jeremy Corbyn az új megállapodás elérésének bejelentése után közölte: a Labour szerint az egyezség a munkavállalók védelme és jogosultságai szempontjából lefelé tartó versengést indíthat el, emellett kockára teszi az élelmiszer-biztonságot, aláássa a környezetvédelmi normákat, és lehetővé teszi, hogy a brit állami egészségügyi ellátó szolgálatot amerikai magánvállalatok felvásárolják. Corbyn szerint mindezek alapján a megállapodást vissza kell utasítani.
A Munkáspárt vezetője hozzátette: a legjobb megoldás az, ha a választók mondhatják ki a végső szót a brexitről egy népszavazáson.
A Munkáspárt és a megállapodást egyelőre szintén elvető észak-írországi Demokratikus Unionista párt támogatása nélkül reménytelen annak jóváhagyása.
Az Európai Unió és az Egyesült Királyság először tavaly novemberben állapodott meg a kilépés feltételeiről, ám azt a megállapodást a brit parlament háromszor is elutasította. Az egyezség legvitatottabb pontja az volt, hogy tartalmazott egy vészmegoldást, amely abban az esetben lépett volna életbe, ha a kilépést követő átmeneti időszak végéig nem sikerül megállapodnia Londonnak és Brüsszelnek olyan megoldásról, amely szükségtelenné teszi az ellenőrzést az EU-tag Ír Köztársaság és az Egyesült Királysághoz tartozó Észak-Írország határán. A határ átjárhatósága része az úgynevezett nagypénteki megállapodásnak, amely 1998-ban a több évtizedes ír-szigeti konfliktust zárta le, de miután a britek az EU-s vámunióból és az egységes piacból is kilépnek, más megállapodás híján muszáj lenne ellenőrzést bevezetni a két ország határán.
Boris Johnson miniszterelnök ezt a vészmegoldást, amelynek értelmében országa közös vámterületet alkotott volna az EU-val, mindenáron el akarta távolíttatni a megállapodásból. Az EU elzárkózott a már elfogadott megállapodás újranyitásától, de arra nyitottnak bizonyult, hogy a vészmegoldást kiváltsák valamilyen alternatív lehetőséggel, amely ugyanúgy garantálja az unió egységes piacának épségét, valamint az ír-szigeti uniós külső határ átjárhatóságát.