Ki a populistább?

2007. július 13., péntek, Máról holnapra
Igazi presztízsháború lett a parlament által megszavazott nyugdíjtörvényből. A nyugdíjpontérték negyvenhárom százalékos emelkedése valóban járhat komoly pénzügyi kihatásokkal, de azért nem éppen olyan drámai a helyzet, ahogyan azt Traian Băsescu államelnök megpróbálja beállítani.

Ettől nem omlana össze a költségvetés — sem a ,,nagy", sem a társadalombiztosítási —, hiszen annak ,,feltáplálásáról" már gondoskodtak részben: megugrott a cigaretták és az italféleségek ára, s számtalan más közfogyasztási cikk árcédulája is kigömbölyödött. Nálunk rengeteget beszélnek az infláció sikeres megfékezéséről, de a miesnapokon a legegyszerűbb ember is megtapasztalhatja, hogy bizony kúsznak fölfelé az árak, következetesen és rendületlenül. S ezekkel az új terhekkel nem tart lépést sem a fizetések, sem a nyugdíjak alakulása. Az utóbbiak látványos emelésétől azért ódzkodik Traian Băsescu, mert az — úgymond — inflációgerjesztő hatású lenne. Ezért is nem hirdeti ki a megszavazott törvényt mindaddig, amíg a kormány nem ad át neki egy részletes dolgozatot, melyben megnevezi az emelés forrásait — el egészen 2010-ig, sőt, tovább 2013-ig. A pénzügyminisztérium rögtön nyüzsgő méhkasra kezdett hasonlítani: a tisztviselők buzgón keresik a pénzeket. Közben a pártok, a nyugdíjasszervezetek ostrom alá vették a Cotroceni-palotát, istanciáznak az államfőnél, írná már alá a törvényt. Az egész nagy felzúdulásnak igencsak populista hangulata van: a kormány is populista meggondolásból ment bele a szokatlanul nagy erőfeszítéseket követelő nyugdíjemelésbe, Băsescu is populista meggondolásból tagadja meg egyelőre aláírását, vélvén, hogy ő, ,,a nemzet atyja" valós biztosítékokat csikar ki a végrehajtó hatalomtól. Populizmus hajtja Voiculescu zsebpártját is, de rájuk kár sok szót vesztegetni. Az igazi és hamisítatlan népszerűségvadászatot most Mircea Geoană szocdemjei folytatják, kik szeretnék visszatornászni magukat legalább a pártok élmezőnyébe, ha már a legelejére nem is tudják. Szemrebbenés nélkül zsarolják Tăriceanu kisebbségi kormányát, s tehetik, hiszen népszerűségük megcsappant ugyan, de képviselőjük, szenátoruk éppen elég van. S azok — ha nagyon akarnák — bizony megbuktathatnák a mostani kabinetet. Hogy miért ők a leginkább álnokon és álságosan populisták? Egyszerűen azért, mert ,,ellenzékből" diktálnak, amíg hatalmon voltak, semmit sem tettek a kisnyugdíjasokért. Pedig idejük lett volna rá éppen elég...

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1231
szavazógép
2007-07-12: Sport - x:

Tyson Gay ismét remekelt 200-on (Atlétika)

Kiváló idővel, 19.78 mp-cel nyert 200 méteren Tyson Gay a lausanne-i atlétikai Szuper Grand Prix-n.
2007-07-13: Közélet - Szekeres Attila:

Pénz érkezik megyei útjavításra

Nagyszabású költségvetés-kiegészítést eszközöl a kormány jövő héten, s ebből tizenöt millió lejjel pótolják a megyei utak javítására szánt összeget — tudtuk meg Demeter Jánostól, a megyei tanács elnökétől, aki Bukarestben a közmunkálatügyi minisztériumban lobbizott szerdán.