Beavatkozás vagy be nem avatkozás?

2008. szeptember 16., kedd, Máról holnapra

A Duna TV-ben elhangzott Markó—Tőkés-párbeszédnek az ezután létesítendő brüsszeli magyar képviseleti (lobbi-?) iroda összefüggésében egyik sarkalatos tétele a közös álláspont kialakításának szükségessége. Jelenleg ugyanis a Kárpát-medence magyar pártjai országonkénti bontásban apró dolgokban sem képviselnek egységes álláspontot. A közös képviselet és álláspont egyeztetésének lehetőségébe Kiss Péter kancelláriaminiszter trafált bele ,,a kölcsönös be nem avatkozás" és ,,az egyenlő távolságtartás" marxista-leninista tételének szó szerinti hangoztatásával. A kölcsönös be nem avatkozás évtizedeken át politikai programmá emelt tétele és gyakorlata ugyanis kimondottan a Kárpát-medencében az utódállamokba szétforgácsolt magyarság ellen irányult, s ennek legszorgalmasabb alkalmazói éppen a magyar politikai vezetés és a kormányok voltak.

Ebben a kérdésben Kádár János még Rákosinál is ,,jobban" teljesített, az 1957-es híres romániai látogatása és marosvásárhelyi beszéde a be nem avatkozás ürügyén megnyitotta az utat Romániában az 1956-os eseményekhez kapcsolódó brutális megtorlás és leszámolások előtt. Az ,,egymás ügyeibe való be nem avatkozás" Kiss Péter szóhasználatában azt is jelzi, hogy ő és eszmetársai milyen politikai környezetben szocializálódtak.

Tőkés László Markó Bélával replikázva kijelentette: Kiss Péterrel ellentétben ő egyenesen elvárja, hogy ,,oda-vissza" a politikai csoportosulások beavatkozzanak egymás dolgaiba. Most ne ugorjuk át Markó Bélának azt a ,,visszaszólását" se, hogy ,,de ne ők döntsék el", ki legyen a polgármester. Ezt a nyilvánvalón a Fidesz—MPP-re, személy szerint Orbán Viktorra és Szász Jenőre utaló megjegyzést Tőkés azzal parírozta, hogy az RMDSZ viszont a bukaresti kormánnyal együttműködve a kormány- és egyéb pénzek egyoldalú leosztásával olyan helyzetbe hozta az RMDSZ ellenzékét, hogy ott kellett partnert keresnie, ahol talált, ahhoz kellett fordulnia, aki segíteni akart.

Az idézett szóváltás kapcsán figyeljünk arra az ellentmondásra, amely a Kiss Péter-féle ,,egymás belügyeibe való be nem avatkozás" és a brüsszeli magyar képviseleti iroda létesítése között feszül. Ennek a lobbiirodának minden magyar képviselővel és másokkal egyetemben pontosan abba az irányba kell az országonkénti politizálást, a nemzetközi figyelmet és érdeklődést elmozdítania, hogy az így szövetkezett személyek és testületek közösen és ne megosztottan lépjenek fel. Erre egyébként a brüsszeli EP-képviselők a küldő országaik politikusai számára is statuáltak magyar ügyek intézésében követendő példát.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mi a véleménye az elnökválasztás érvénytelenítéséről?






eredmények
szavazatok száma 894
szavazógép
2008-09-16: Közélet - Demeter J. Ildikó:

Aki késik, lemarad

Öt éven belül rendbe kell tenni a megye vízellátását és csatornázását, ami azt jelenti, hogy jövőben már el kell készíteni a terveket. Az uniós pénzek végesek, és aki lassan mozdul ― mint Háromszék ―, az lemaradhat, mert az nyer, aki hamarabb ér a forráshoz ― foglalta össze az egységes regionális vízszolgáltatás létrehozásának gondjait Valeriu Şerban, a sepsiszentgyörgyi közüzemek szóvivője.
2008-09-16: Világfigyelő - x:

Nem oszlatta fel önmagát a magyar Országgyűlés

Nem oszlatja fel önmagát a magyar Országgyűlés, miután az őszi ülésszak első délutánján nem kapott többséget a Magyar Demokrata Fórum (MDF) erről szóló javaslata. A feloszlatás ellen 204-en szavaztak, míg mellette 171-en. A döntés elfogadásához elég lett volna, ha a teremben jelen levő képviselők fele plusz egy fő a törvényhozó testület távozása, gyakorlatilag az előrehozott választások megrendezése mellett szavaz.