180 éve született az Országház tervezője

2019. október 29., kedd, Magazin

Száznyolcvan éve, 1839. október 29-én született Pesten Steindl Imre, a századvég egyik legkiemelkedőbb építésze, az Országház tervezője.

Steindl a budai műegyetemen, majd Bécsben a Képzőművészeti Akadémián tanult, Németországban és Franciaországban műemlékeket tanulmányozott. 1869-től a budai műegyetem helyettes, majd 1870-től rendes tanára, a középkori építészet történetét tanította.

1880 és 1882 között az állatorvosi egyetem Rottenbiller utcai pavilonjait, majd a régi műegyetem (ma az ELTE) Múzeum körúti épületeinek újjáépítését is rábízták.
Eklektikus stílusban alkotó művész volt, a magyar historizáló építészet egyik legkiválóbb, egyéni látásmódú képviselője. Ő tervezte az aradi városházát, a budai kereskedelmi és iparbank székházát, a Margit híd hídfőit, továbbá az első, egyemeletes debreceni Arany Bika szállót. Utolsó műve az erzsébetvárosi

Plébániatemplom a Rózsák terén, amely 1895 és 1901 között valósult meg, a neogót templom Zsolnay kerámiadíszeket és Róth Miksa tervezte üvegeket kapott.
Ő restaurálta a szegedi ferences templomot, az iglói és a bártfai templomot. 1870-ben megbízták a vajdahunyadi vár helyreállításával. A munka több volt, mint restaurálás, a műemléket Ferenc József számára vadászkastéllyá kellett alakítania. A kassai dóm, a Szent Erzsébet-székesegyház rekonstruk­ciója kisebb hiányok pótlásának indult, s teljes újjáépítés lett belőle. Budapesten a Belvárosi plébániatemplom szentélyét állította helyre 1889–90-ben.

Fő műve a budapesti Országház. A neogótikus stílusú épület 1882-es tervpályázatra beadott terveit a magyar alkotmány és nemzeti öntudat legmegfelelőbb építészeti kifejezésének minősítették. A mozgalmas tömegű, kőcsipkés, historizáló architektúra logikus belső térrendszert és korszerű épületgépészeti kialakítást rejt. Az épületbelsők kialakítása sokszor reneszánsz és barokk szellemben történt, főleg a hatalmas, egyetlen lendülettel felvezető főlépcső mutatja tervezője téralkotó képességeit. 1900-ban a művészeknek adható legelőkelőbb Pro Litteris et Artibus díjban részesült, akkor már tagja volt a brit és a magyar akadémiának is.

Steindl néhány héttel az Országház 1902. október 8-i átadása előtt, 1902. augusztus 31-én halt meg Budapesten. Műve a főváros jelképe lett, az Országház Magyarország egyik legnagyobb épülete, hossza 268, szélessége 118 méter, a kupolacsúcs magassága 96 méter. Fontosabb írásaiban saját műveit, a kassai dóm restaurálását, az Országház építését ismertette. (MTI– sz.)

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt vesz-e a december 1-jei parlamenti választásokon?







eredmények
szavazatok száma 188
szavazógép
2019-10-29: Elhalálozás - :

Elhalálozás

Fájó szívvel tudatjuk, hogy a drága édesanya, nagymama, dédnagymama, testvér, rokon, a csíkszentdomokosi születésű uzoni
BALÁZS BORBÁLA
(szül. OPRA)
életének 93. évében hosszas, de türelemmel viselt betegség után 2019. október 27-én csendesen elhunyt.
Temetése 2019. október 29-én, kedden 13 órakor lesz az uzoni ravatalozóházból a katolikus temetőben.
Pihenése legyen csendes,
emléke áldott.
A gyászoló család
4314523
2019-10-29: Magazin - Mózes László:

Bemutatkozott az Erdélyi Audiovizuális Archívum

Két egykori kolozsvári fotós ismertetésével mutatkozott be az Erdélyi Audiovizuális Archívum a Visor székelyföldi fotófesztivál keretében a sepsiszentgyörgyi Tein Teaházban. Hada Victor és Orbán Lajos fényképeiről a kolozsvári egyesületet munkatársai, Mira Marincaş és Újvári Dorottya beszéltek.