A kezdeti szándéktól eltérően nem sikerült elindítani a sepsiszentgyörgyi Dr. Fogolyán Kristóf Megyei Sürgősségi Kórházban idénre tervezett építkezéseket, ezért a beruházásra fordítható összeg nagy részéből korszerű felszereléseket vásároltak, a többiből tervek és különböző engedélyek költségét fedezték – tájékoztatta tegnap a sajtó képviselőit András-Nagy Róbert kórházmenedzser és dr. Roșu Mátyás orvosigazgató.
Az egészségügyi minisztériumtól 12 millió lejt, a megyei önkormányzattól 2 millió lejt kapott idén a megyei kórház beruházásokra, nevezetesen mágneses rezonanciás (MR) vizsgálati és stroke vészhelyzeti központ létrehozására, az új tüdőkórház építésének és a belgyógyászati-neurológiai osztály régi épülete (fotó) felújításának megkezdésére, a létesítendő helikopterleszálló engedélyeztetésére, valamint orvosi műszerekre. Az MR- és stroke-központ tervezésére és kivitelezésére a kórház hatszor hirdetett versenytárgyalást, egyetlen jelentkező sem akadt, a másik két épület terve elkészült, jövő év elején a kivitelezésre hirdetnek licitet.
A belgyógyászat épületének földszintjén fog működni a dialízisközpont és az angiográfiás (érfestéses) vizsgálati rendelő, az első emeleten marad a neurológia és mellette egy neurológiai megfigyelő, úgynevezett szubintenzív osztályt hoznak létre. A második emelet továbbra is a belgyógyászaté. A szemészeti osztály és a gasztroenterológia is marad az épületben, amelyet egy új szárnnyal bővítenek azért, hogy több kisebb, két-három ágyas, fürdőszobával ellátott kórteremnek legyen helye a jelenlegi nagy termek helyett.
András-Nagy Róbert elmondta, a műszerekre átcsoportosított beruházási összegből röntgen- és labordiagnosztikai felszereléseket, műtőeszközöket, gasztroszkópot vásároltak és felújították a szemészeti műtőt. A legnagyobb tételt az imagisztikai műszerpark korszerűsítésére fordították, ezekről dr. Roșu Mátyás számolt be.
Az orvosigazgató elmondta, a Siemens cég jelenlegi legnagyobb teljesítményű, 128 szeletes computertomográfját vásárolták meg, a régi röntgengépeket lecserélték digitálisra, ami lehetővé teszi, hogy a felvételt továbbküldjék az osztályokra. Ilyen röntgengépet kapott a TBC-járóbetegrendelő is. Vásároltak C-karos röntgengépet a műtőbe, ami különböző kardiológiai és érsebészeti beavatkozásoknál nélkülözhetetlen, és több ultrahangos készüléket az osztályokra. Roșu doktor szerint a beszerzett műszerek révén imagisztikai szempontból a megyei kórház nagyot lépett előre, ezek használatát meg kell tanulniuk az orvosoknak és asszisztenseknek is, ennek érdekében már egyeztettek a képzésekről.