Bár nem jellemzÅ‘ Háromszékre az illegális foglalkoztatás, idén kilenc hónap alatt 40 olyan személyt azonosÃtott a megyei munkafelügyelÅ‘ség, akik bejelentetlenül, szerzÅ‘dés nélkül dolgoztak különféle ágazatokban. A vonatkozó jogszabályok jelentÅ‘s bÃrságról rendelkeznek, s nem csak a munkaadó, a munkavállaló is büntethetÅ‘ ilyen esetben – emlékeztetett Ördög Lajos fÅ‘felügyelÅ‘.
A területi munkafelügyelÅ‘ség január és szeptember között 666 alkalommal ellenÅ‘rizte a háromszéki munkaadókat, különféle rendellenességek miatt közel másfél száz alkalommal bÃrságoltak 424 ezer lejre – derül ki a lapunk érdeklÅ‘désére közzétett összesÃtésbÅ‘l. A feketemunka miatt kiszabott pénzbÃrság 320 ezer lejre rúg. Ördög Lajos intézményvezetÅ‘ elmondta, ilyen esettel az elmúlt idÅ‘szakban felügyelÅ‘ik szinte minden ágazatban – legutóbb egy tehenészetnél – szembesültek, és bár a törvény szerint ilyenkor mindkét fél megbÃrságolható, a munkafelügyelÅ‘ség kizárólag a foglalkoztatókkal szemben járt el. A bÃrság pedig igen borsos: legkevesebb 10, legtöbb 20 ezer lej személyenként.
Ritka a visszaélés ilyen tekintetben, fÅ‘ként azért, mert az emberek ismerik jogaikat, de a munkáltatók sem kockáztatnak, hiszen mindenhol emberhiánnyal szembesülnek, Ãgy a hivatalos formaságok betartásával, szerzÅ‘déssel alkalmaznak – fűzte hozzá a fÅ‘felügyelÅ‘. Találkoztak viszont olyan helyzettel is, amikor maga a munkás kérte, a vállalkozó ne jelentse be, hogy dolgozik.
Háromszéken jelenleg 4780 munkaadót, illetve 42 919 alkalmazottat tart nyilván a szakhivatal, az aktÃv munkaviszonyok száma 47 600 körül alakul – ezek közül mintegy 43 400 határozatlan, 4120 pedig meghatározott idejű munkaszerzÅ‘dés.