Elnököt választ Románia /Frissítve/

2019. november 10., vasárnap, Belföld

Vasárnap reggel hattól este kilencig várják az urnákhoz a szavazati joggal rendelkező román állampolgárokat, az elnökválasztás első fordulójában. A mostani voksolás valós tétje, hogy ki lesz a vetélytársa a második fordulóban a jelenlegi államfőnek, Klaus Iohannisnak.

Tizennégyen iratkoztak be a versenybe, de csak akkor dőlne el a választás már az első fordulóban, ha a szavazók legalább fele – több mint 9,5 millióan – egy jelöltre voksolnának. Ilyenre nem volt példa az elmúlt harminc évbe. A közvélemény-kutatások szerint három jelöltnek – a kormány éléről nemrég leváltott Viorica Dăncilă szociáldemokrata (PSD) pártelnöknek, a jobbközép Mentsétek meg Romániát Szövetséget (USR) vezető Dan Barnának, és a két kisebb balliberális párt által támogatott Mircea Diaconu színművésznek, volt EP-képviselőnek – van jó esélye arra, hogy a voksok több mint 40 százalékára számító, újrázni készül Klaus Iohannis jelenlegi államfő ellenfele legyen az elnökválasztás második fordulójában. A felmérések szerint Kelemen Hunor, az RMDSZ elnökjelöltje, a szavazatok 3-4 százalékára számíthat

Csaknem 19 millió állampolgár szavazhat arról, hogy ki lesz az ország elnöke a következő öt évben, belföldön 18 748 szavazókörbe várják a választókat. Mivel a szavazólapok mindenütt azonosak, a választók bárhol leadhatják voksukat. Aki azon a településen tartózkodik, ahol az állandó lakhelye van, annak abban a szavazókörben kell jelentkeznie, amelyhez lakcíme alapján tartozik. Aki más településen tartózkodik, az bármelyik szavazókörben leadhatja voksát, miután ellenőrzik, hogy korábban nem szavazott, és adatait felírják a pótlistára.

Az elnökválasztáson három közvélemény-kutató cég készít országos exit pollt. A választóhelyiségekből távozók nyilatkozatai alapján készülő becsléseket a vasárnap esti urnazáráskor, 21 órakor ismertetik a hírtelevíziók.

Délelőtt 11 óráig a szavazásra jogosultak 11,08 százaléka élt jogával, ez az arány magasabb, mint öt évvel ezelőtt. Háromszék egyelőre sereghajtó, megyénkben eddig az óráig a polgárok 7,79 százaléka szavazott.

Sereghajtóak a magyar megyék

A 13 órás adatok szerint Háromszéken több mint 5 százalékkal elmarad a részvétel az országos átlaktól. Románia szintjén eddig az időpontig a szavazásra jogosultak 20,68 százaléka járult az urnákhoz, Kovászna megyében ez az arány 15,22 százalék, és ezzel az országos lista utolsó előtti helyén állunk, ennél kisebb arányban csak Szatmár megyében szavaztak. Hargita megyében két, Maros megyében több mint három százalékkal magasabb a részvétel a háromszékinél.

Az országos részvételi arány hasonlóan alakul az öt, illetve tíz évvel ezelőtti első fordulóhoz. 2014-ben 13 óráig 20,78 százalék szavazott, 2009-ben 20,96 százalék.

 

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1218
szavazógép
2019-11-09: Közélet - Szekeres Attila:

Közúti balesetben elhunyt Veress László színművész

Tragikus körülmények között elhunyt Veress László sepsiszentgyörgyi színész, a Tamási Áron Színház nyugalmazott művésze.
2019-11-10: Sport - Miska Brigitta:

Tovább tart a piros-fehérek nyeretlensége a bajnokságban (Labdarúgás, 1. Liga)

Az élvonalbeli bajnokságban folytatódik a Sepsi OSK rossz sorozata, ugyanis a piros-fehér mezesek vasárnap hazai pályán 1–0 arányú vereséget szenvedtek a Medgyesi Gázmetán csapatától a 16. fordulóban. László Csaba együttese a legutóbbi hat mérkőzésen mindössze három pontot gyűjtött, így közelebb került a kieső helyekhez, mint a felsőházi rájátszáshoz: a hátrányuk már tíz pontra nőtt a hatodik helyezetthez képest.