Új ösztöndíj segíti a diaszpóra magyarságát

2019. november 15., péntek, Világfigyelő

Új ösztöndíjprogram indul a Stipendium Hungaricum program kiterjesztésével, amelynek célja, hogy a diaszpóra magyarságának többedik generációja itthoni egyetemeken folytasson tanulmányokat – jelentette be Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes a Magyar Diaszpóra Tanács IX. plenáris ülésén tartott sajtótájékoztatón Budapesten.

Semjén Zsolt az MTI kérdésére elmondta: a vonatkozó javaslat hamarosan a kormány elé kerül, és annak anyagi vonzatát teljes körűen biztosítani fogják. Beszámolt arról is: folyamatban van az emigrációs és diaszpóra központ kialakítása, ahol többek között a Mikes-program keretében hazahozott értékeket, levéltári anyagokat gyűjtik össze és mutatják be az érdeklődőknek. Eddig közel négyszáz ládányi könyvtári és levéltári anyag érkezett Magyarországra – jelezte.

Semjén Zsolt beszélt arról is, hogy a világ minden részén van diaszpóra, akiket megillet a magyar állampolgárság, ugyanakkor vannak helyek, ahol „az adott magyar nemzetrész veszélybe kerül az illető ország összeomlása miatt”. Példaként említette Venezuelát, és azt mondta: Magyarország kiáll minden diaszpóraközössége mellett. „Van egy ország, ahová, ha baj van, mindig hazajöhetnek, ez Magyarország” – fogalmazott. Hozzátette: tárgyalásokat folytatott több uniós országgal, amelyeknek szintén van diaszpórájuk Venezuelában, és összehangolták az esetleges lépéseket. A kormányfőhelyettes ezres nagyságrendről beszélt, de hangsúlyozta: minden magyar, ha úgy érzi, veszélyben van, akkor Magyarország segíti a hazatérését.

A miniszterelnök-helyettes az állampolgársági adatokat firtató felvetésre elmondta: aki fel akarta venni a magyar állampolgárságot, már felvette, nagyságrendileg 1,1–1,2 millió az az adat, amellyel számoltak. Hozzátette: még körülbelül százezer ember lehet az idők folyamán, aki majd felveszi az állampolgárságot.

Potápi Árpád János nemzetpolitikai államtitkár kiemelte, hogy radikális szemléletváltás következett be a nemzetpolitikában és a diaszpóra magyarságát illetően.

Hangsúlyozta: a diaszpóra magyar szervezeteire és a magyar közösségekre mint becsületes magyar emberekre gondolnak, akik hazájuktól sokszor több ezer kilométer távolságban képviselik a magyar nemzetet. Egy 2,5 milliós nemzetrészről van szó, számuk nagyjából megegyezik a Kárpát-medence külhoni magyarságának számával. Kitért arra, hogy folytatódnak a megkezdett programok, így a Kőrösi Csoma Sándor-program is, amely 47 ösztöndíjassal indult 2013-ban, de számuk a Petőfi Sándor-programmal együtt mára elérte a 225-öt. Szintén folytatódik a Mikes-program, a Rákóczi Szövetség által kezelt, de a Miniszterelnökség által finanszírozott diaszpóraprogram, amelynek keretében évente ezer fiatal érkezik Magyarországra.


Orbán Viktor: Magyar csak magyarral pótolható

Magyarországnak továbbra is bevándorlásellenes politikára van szüksége, magyart csak magyarral lehet pótolni – jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök a Magyar Diaszpóra Tanács IX. plenáris ülésén. A kormányfő úgy fogalmazott: egy fogyatkozó népességű ország nem ringathatja magát abban az illúzióban, hogy meg tudja oldani a népességfogyást saját erőfeszítés nélkül.

Orbán Viktor beszélt arról, hogy kormánya folytatni fogja a migrációval kapcsolatos küzdelmet, „mert ez a világjelenség itt marad, Afrika éppen csak mozgolódik”; értékelte az önkormányzati választás eredményeit: noha a kormánypártok szenvedtek el érzékeny veszteségeket, de felhatalmazást kaptak a kormányzás folytatására, programjuk középpontjában pedig az „erős Magyarország” áll; szólt arról, hogy a magyar gazdaság pénzügyileg stabil lábakon áll, csökken az államadósság, a növekedés pedig 4–5 százalék körüli; a kormányzati ciklus egyik legfontosabb vállalásának a szegénység felszámolását és a cigányság integrálását nevezte; Budapestről szólva úgy fogalmazott: reméli, hogy „a nemzet fővárosa” minőségét nem veszíti el a következő években sem; megismételte azt az álláspontját is, amely szerint olyan magyar politikát kell folytatni, hogy Berlin, Moszkva és Isztambul egyaránt érdekelt legyen Magyarország sikerében, mindhárom nagyhatalommal jó viszonyt kell ápolni; kiemelte: Magyarországnak van elegendő ereje ahhoz, hogy ne csak mondja, hanem tegyen is azért, hogy a magyarok a szülőföldjükön maradhassanak.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt vesz-e a december 1-jei parlamenti választásokon?







eredmények
szavazatok száma 178
szavazógép
2019-11-15: Belföld - :

Hírsaláta

TANTÁRGYAKAT KELL ELTÖRÖLNI. Monica Anisie oktatási miniszter szerint új kerettantervre és tantárgyak eltörlésére van szükség ahhoz, hogy az iskolai óraszámok az elemi osztályokban átlagosan 20 órára, gimnáziumban 25 órára, középiskolában pedig 30 órára csökkenjenek.
2019-11-15: Világfigyelő - :

A román és a francia jelöltet elfogadták, a magyart nem

Írásbeli pótkérdéseket kap Várhelyi Olivér, ugyanis az európai parlamenti (EP-) frakciók koordinátorai egyelőre nem tudtak megállapodni a tegnap meghallgatott magyar biztosjelölt kinevezésének jóváhagyásáról – jelentette be az EP szóvivője.