Állami költségvetésMennyit kell kölcsönözni?

2019. november 20., szerda, Pénz, piac, vállalkozás

Az új kormány által átvett állami költségvetés körül kialakult, kétségtelenül átpolitizált vita közepette érdemes a számok tükrében elemezni a büdzsé végrehajtását. A Profit.ro portál alapján röviden vázolunk néhány esetleges forgatókönyvet.

A legpesszimistább forgatókönyv szerint – ha a GDP-arányos hiány meghaladja a négy százalékot – év végéig az államnak további 20 milliárd lej kölcsönhöz kellene folyamodnia. Október végéig az állam összesen 65 milliárd lej hitelt vett fel különböző módon a bel- és külföldi pénzpiacokról, illetve államkötvények révén a lakosságtól, miközben – figyelembe véve a tervezett 2,76 százalékos deficitet – 72,6 milliárd lejes hiányt tervezett éves szinten. A szakemberek szerint azonban, ha a hiány tényleg eléri a négy százalékot, akkor a bruttó hiteligény meghaladhatja a 85 milliárd lejt, amit nagyon nehéz lesz a belső pénzpiacokról pótolni. Márpedig a külső eladósodás mértéke meglehetősen magas, arról nem beszélve, hogy egy ilyen jellegű hitelfolyamodvány előkészítésére és lebonyolítására év végéig nem sok idő maradt. Az ennél még pesszimistább forgatókönyv szerint, ha a deficit meghaladja a 4 százalékot, akkor minden egyes tizedszázalékpont egymilliárd lejjel növeli a hiteligényt.

Van persze ennél valamivel derűlátóbb változat is, ám egy 3,4–3,5 százalékos költségvetési hiány esetében is mintegy 14 milliárd lejes lyukat kellene betömni november-december folyamán. A legderűlátóbb elemzők szerint az eredetileg tervezett hiánycélért mindössze hétmilliárd lejnyi kölcsönre van szüksége kiadásai fedezéséhez az államnak. Ez a forgatókönyv azonban a legvalószínűtlenebb, tekintettel arra, hogy már október végén, vagyis tíz hónap után az új kormány 2,84 százalékos GDP-arányos deficittel vette át a költségvetést.

Az elemzők hangsúlyozzák, elképzelhetetlen, hogy a kormány ne tegyen eleget kifizetési kötelezettségeinek, vagyis ne folyósítaná a fizetéseket és a nyugdíjakat, ám az már előre látható, hogy ehhez további jelentős kölcsönökhöz kell folyamodnia. Az sem kétséges, hogy a kölcsönök novemberre beütemezett mértékét már most meghaladta a kormány, a hónap végéig további 700 millió lejnyi hitel felvétele várható. Némi optimizmusra ad okot, hogy az állam külföldi pénzpiacokon felmutatható hitelképességét jelentősen befolyásoló valutatartalék a legutóbbi jelentések szerint a tervezett mértékű, vagyis 5,3 milliárd euróra tehető.

A számításokat egyébként 1031 mil­liárd lejes nemzeti össztermékhez kötötték (ez a szám szerepel a büdzsében a nyári kiigazítás után), a 44,1 milliárd lejes, korábbi adósságállomány idei évben esedékes törlesztőrészlete pedig nem változik, ami szintén része a megkerülhetetlen állami kiadásoknak.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt vesz-e a december 1-jei parlamenti választásokon?







eredmények
szavazatok száma 38
szavazógép
2019-11-20: Pénz, piac, vállalkozás - Demeter Virág Katalin:

Háromszéki szakképzés – igények és lehetőségek között (Munkaerőpiac)

Megközelítőleg 2800 szabad állást hirdetnek évente a legjelentősebb háromszéki foglalkoztatók, a készruhagyárak ajánlatait azonban egyre kevesebben hajlandók elfogadni, érdeklődés hiányában így a textil szakirányú képzést is fölösleges megszervezni. A megyei munkaerő-foglalkoztatási ügynökség által ismertetett statisztika azt igazolja: a munkaerőpiac szereplőinek képzésekre vonatkozó igénye ritkán találkozik a potenciális munkavállalókéval, akik pedig dolgoznának, a gyártósori szalagmunka helyett inkább a kisebb vállalkozásoknál szeretnének elhelyezkedni.
2019-11-20: Pénz, piac, vállalkozás - :

Keresik az év fiatal vállalkozóját

A Junior Business Club és a Kovászna Megyei Kereskedelmi és Iparkamara december 6-ig várja a jelentkezéseket, illetve jelöléseket az Év fiatal vállalkozója díjra, amelyre 35 év alatti cégtulajdonosok, egyéni vállalkozók jelentkezhetnek, illetve jelölhetők.