VESZÉLYES AZ INDOKOLATLAN GYÓGYSZERHASZNÁLAT. A romániai lakosság egynegyede, mintegy 4,5 millió polgár az elmúlt évben legalább egyszer a saját belátása szerint kezdett antibiotikum-kúrába ahelyett, hogy orvoshoz fordult volna tüneteivel – derült ki egy idén októberben végzett felmérésből.
Ezzel csak az a baj, hogy az antibiotikumok tartós helytelen használata és túlhasználata miatt rezisztencia alakulhat ki. Világszerte évente 700 ezer ember, ebből 25 ezer EU-s állampolgár hal meg az antibiotikumoknak és más gyógyszereknek ellenálló baktériumok, paraziták, vírusok és gombák okozta megbetegedések miatt. Románia a harmadik helyen áll az EU-s tagállamok között a problémát illetően. (Főtér)
NÁLUNK A LEGNAGYOBB A GYERMEKHALANDÓSÁG. Romániában a legnagyobb a gyermek- és serdülőkori halandóság az Európai Unió államai közül – derül ki a Mentsétek meg a Gyermekeket Egyesület és a nép ügyvédje által tegnap kiadott jelentésből. Romániában a halandósági ráta 2017-ben 100 ezer gyermekre számítva 61,69 volt, míg az Európai Unió átlaga 31,6 – áll a jelentésben. A Mentsétek meg a Gyermekeket Egyesület szerint 2018-ban Romániában 1214 egy év alatti gyermek halt meg, a csecsemők halálozási aránya 1000 születésre 6,5 volt. Az egy év alatti halálesetek több mint fele az élet első hónapjában következik be. (Agerpres)
A BABEȘ–BOLYAI A LEGJOBB. A kolozsvári Babeș–Bolyai Tudományegyetem ebben az évben is legelső helyen szerepel a romániai egyetemek globális rangsorában, a 2019-es Egyetemi Metarangsorban. A második helyre a Bukaresti Tudományegyetem, a harmadik helyre pedig a Bukaresti Műszaki Egyetem került. Az Ad Astra Kutatói Egyesület által összeállított Egyetemi Metarangsor a romániai egyetemek hierarchiáját az egyéni teljesítményük alapján határozza meg, a felsőoktatási intézmények nemzetközi rangsorolásának függvényében. „Immár negyedik esztendeje, hogy a metarangsorban országos szinten a legelső helyre kerültünk, így méltósággal nézünk elébe a 100 éves román tannyelvű kolozsvári felsőoktatás megünneplésének, és tisztelettel adózunk az 1581-es kolozsvári egyetemalapítás óta eltelt 437 év előtt is” – jelentette ki a BBTE rektora, dr. Ioan-Aurel Pop akadémikus, egyetemi tanár. (Transindex)