Nem az Iszlám Államhoz csatlakozó külföldi harcosok visszafogadásáról, hanem a megbüntetésükről kell beszélni – mondta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter az ENSZ Biztonsági Tanácsának tegnapi vitáján.
A tárcavezető kiemelte: a világ eddigi legveszélyesebb terrorszervezetének, az Iszlám Államnak a legyőzésével újabb biztonsági kihívások állnak a világ és Európa előtt, ami alapvetően abból adódik, hogy az Iszlám Államhoz több tízezer úgynevezett külföldi harcos csatlakozott az elmúlt években. Sajnos közülük több mint ötezren európai uniós országok állampolgárai.
A miniszter közölte: meg vagyunk döbbenve egyes nemzetközi szervezetek azon törekvései láttán, hogy ezeket az idegen harcosokat az európai társadalmakba vissza kellene fogadni. Ezzel szemben az idegen harcosokat meg kell büntetni és a bűncselekmények elkövetésének helyszínén be kell börtönözni – vélekedett. Szijjártó Péter kifejtette: ezek az emberek terrorszervezethez csatlakoztak, amelynek keretében több millió ember életét keserítették meg, gyilkosságokban vettek részt és szélsőséges ideológiákat terjesztettek. Úgy vélte, az Iszlám Állam megpróbálja visszajuttatni a külföldi harcosokat Európába, ami nagyon komoly biztonsági fenyegetés. A nyugat-balkáni migrációs nyomás növekedésével számítanunk kell arra, hogy ebben a tömegben fel-fel fognak bukkanni azok a külföldi harcosok, akik korábban a terrorszervezethez csatlakoztak.
Szijjártó Péter hangsúlyozta: ezt meg kell akadályozni, ezért az európai külső határokat meg kell erősíteni. Magyarország természetesen a jövőben is megvédi déli határát, hogy elkerülje a korábbi külföldi harcosok visszatérését Európába – mondta. Hozzátette: a nemzetközi szervezetek hozzáállása megdöbbentő, érthetetlen, miért kell terrorszervezethez csatlakozó bűnözők mentegetéséről beszélni ahelyett, hogy a szigorú megbüntetésükről beszélnénk.