Más földrészekről egyre többen néznek úgy Európára, mint egy családi belviszályoktól és lelki megpróbáltatásoktól megbetegedett nagymamára, aki ’68 óta vár Piroskájára. Helyette viszont a farkas toppant be végül. Terrorista és svájcifrank-hitelező képében.
Az „európai lényeg” a szemünk előtt fordult le pegazusnak kikürtölt lováról. Szellemi-anyagi „elitjének” döntő többsége továbbra is ellenzi, hogy Európa a múltjával való patrióta azonosulás révén ápolja identitását. A hazaszeretet semleges, majd gyanús fogalom lett.
Az ő uniójuk egy előzmények nélküli kiötölt valami, amelynek identitását évtizedek óta dajkálgatják síppal, dobbal, nádi hegedűvel, a hisztérikus szabadság-rohamocskák kielégítésével, formális demokráciával, az újgazdagokra kacsintó jogállamisággal, a „politikailag korrekt magatartás” villanypásztorával. A legveszélyesebb persze a keresztény egyenlőség kiforgatása, az egyenlősdiséggel való olcsó hazardírozás.
Jól-rosszul, de nem azért mentettük át keresztényi, nemzeti önazonosságunk a kommunizmusból, hogy most elkobozzák tőlünk elvont, fantaszta vágyképeik alapján, a multimilliárdos befektetők és ügyes állami kijáróik zsebeit tömködve.
Vállaljuk, ami kivetnivaló az európai múltban, és nem szépítjük azt. A klasszikus kor athéni polgáraival mondjuk mi is: „Mindenütt örök tanúkat hagytunk hátra, mind a jó cselekedeteinkben, mind a rosszakban.”
A kollektív identitás fogalmát nyelvészek, szociológusok, egyetemi tanárok próbálják alattomosan kiirtani beszédünkből. Nyugati egyetemek és média tápszerén felnőtt okoskodókkal és milliárdos támogatóikkal szemben nehéz lesz megmaradni olyannak, amilyennek az Isten teremtett. Mégse adjuk fel, Tisztelt Olvasó és digitalizált szépreményű!
*
S. Király Béla tanár, közíró, politológus, a Háromszék külső munkatársa Kolozsváron a Babeş–Bolyai Egyetem filozófia–történelem szakán, majd Budapesten az ELTE politológia szakán szerzett diplomát, a sepsiszentgyörgyi Székely Mikó Kollégium tanára volt 11 évig, 2015 óta a Magyar Szemle szerkesztője, 2018-tól a franciaországi Lille-ben megjelenő, Alain de Benoist filozófus által vezetett Nouvelle École folyóirat levelező tagja, a kanadai konzervatív katolikus Égards-ban is publikál. A szerző negyedik kötetét Sepsiszentgyörgyön a Székely Mikó Kollégium dísztermében mutatják be holnap 18 órakor.