A nyertes pályázóknak átutaltak egyenként 30 ezer eurót a StartUp Now vállalkozásfejlesztési program keretében. A maradék 10 ezret jövő nyáron folyósítják, ha a kezdő vállalkozások teljesítik a szerződésben foglaltakat – jelentette be Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke a legutóbbi megyeinfón.
A hat megyét átfogó Központi Fejlesztési Régió európai uniós projektje részeként Kovászna Megye Tanácsa partnerségben pályázott a Loop Operations Kft.-vel és a Tudásalapú Gazdaságért Egyesülettel. Az elnyert összeget a maguk rendjén tovább pályáztatták. A StartUp Now keretében 400 jelentkező vállalkozási készségeit fejlesztették, az üzleti tervek versenyén a legjobb pontszámot elért 40 pályázónak egyenként 40 ezer eurós támogatást ítéltek meg. Utóbbiak közül ketten visszaléptek, így 38-an kapják meg a támogatást két részletben: az induláshoz 30 ezer eurót, a folytatáshoz további 10 ezret.
A vállalkozásfejlesztési programban részt vevők közül már többen nekiláttak a munkának. Akad olyan is, aki nem várta meg a támogatás folyósítását, hanem a szükséges papírok beszerzése után már önköltségen megkezdte cége felépítését.
Tamás Sándor elmondta, a megyei önkormányzat mellett az Asimcov – Kovászna Megyei Kis- és Középvállalkozók Egyesülete és a Kovászna Megyei Kereskedelmi és Iparkamara is hasonló projekteket bonyolít le. Az intézmények együttműködése révén a StartUp programok által Háromszéken több mint 120 új vállalkozás indult, ez közel ötmillió euró kezdőtőke lehívását jelenti. A tanácselnök a programot jó lehetőségnek tartja arra, hogy a kezdő vállalkozók itthon tervezzék és valósítsák meg jövőjüket.
Grüman Róbert, a megyei önkormányzat alelnöke elmondta: „Kovászna megyében olyan innovatív és egyedi vállalkozások bővítik a cégek palettáját, mint a hőlégballon-állomás, helyi termelők portékáit árusító webshop, levesező, szalmapityókázó, kézműves söröket árusító üzem. Továbbá nagy volt az érdeklődés a gyerekfoglalkozások és különféle sportlétesítmények tekintetében, valamint egészségügyi, illetve különböző fotózási technikákat alkalmazó vállalkozás iránt is. Az a célunk, hogy a Kovászna megyei StartUp-közösséget megerősítsük, új lendületet adjunk ezáltal is a megyei gazdaság fejlődésének.”
Az egyik kézdivásárhelyi pályázó, Máthé Zoltán már az utolsó simításokat végzi a sepsiszentgyörgyi gyorséttermén, ahol nemsokára helyi alapanyagokból készült, friss szalmakrumplit és egyéb finomságokat, friss gyümölcsleveket szolgálnak fel, az étlapon szerepel a csirkecombos és sajtos kolbászos menü is, illetve egyéb meglepetések. A fiatal vállalkozó önköltségen látott neki a munkának, a projektből kapott összeg természetesen nagy segítséget jelent. A vendéglátóegység fiatalos, barátságos hangulattal várja vendégeit. A nyitását december utolsó heteiben tervezi a vállalkozó.