Egy kétszobás tömbházlakásért és egy legtöbb 1600 köbcentiméteres motorral működő személygépkocsiért egy természetes személynek összesen 177 lejt kell majd jövő évben fizetni, azaz 15 lejnél kevesebbet havonta – közölte Antal Árpád polgármester, aki szerint a környék városai közül Sepsiszentgyörgyön a legalacsonyabb az ingatlan- és autóadó, még úgy is, hogy utóbbit a múlt heti tanácsülésen megemelték.
Az elöljáró kikereste a leggyakoribb tulajdonformákat, és az derült ki, hogy a helybeliek 64,8 százaléka (azaz közel kétharmada) birtokol kétszobás tömbházlakást és olyan autót, amelynek motorja nem nagyobb 1600 köbcentiméternél. Ezért a kettőért jövőben összesen 177 lejt kell lepengetni (ami havonta 14,75 lejt jelent), ha a lakás a város B övezetében van, az A övezetben pedig évi 5 lejjel többet.
Ebből a 177 lejből 84 a gépkocsiadó, ami az idén 70 lej volt – magyarázta Antal Árpád, aki környezetvédelmi okokból szerette volna a régebbi autókat nagyobb adóval sújtani, de erre a törvény nem ad lehetőséget. Vannak ellenben kedvezmények: 9 százalékot nyer, aki március vége előtt a teljes évi adót befizeti, a hibrid üzemeltetésű gépkocsikért csak 25 százalékos adót kell fizetni (vagyis 75 százalék a kedvezmény), az elektromos járművek pedig teljesen adómentesek, de ilyenből még csak négy van a városban.
A polgármester hangsúlyozta: a lakásadók a törvény által megengedett legalacsonyabb szinten vannak Sepsiszentgyörgyön, és ha a legmagasabban lennének, a fent említett a kétszobás lakásért és családi autóért 435 lejt kellene kiadni. A környékbeli városokban mindenütt magasabbak az ingatlanadók: Brassóban és Csíkszeredában 25–25, Kézdivásárhelyen pedig 16 százalékkal.
Egyébként ezt a két adót közvetlenül a helyi költségvetésbe fizetik be az emberek. A bevételeknek tavaly 5,71 százalékát, az idén pedig 5 százalékát tették ki az ingatlan- és gépkocsiadókból befolyó összegek. A többi pályázatokból, országos és uniós alapokból jön, ebből tudják fenntartani a bölcsődéket, óvodákat, iskolákat, a hét művelődési intézményt, a közszállítást (mert a jegy- és bérletárakból sem a színházak, sem a buszvállalat nem tudna működni), fizetni a szociális kiadásokat, ösztöndíjakat, támogatni az egyházakat, vállalkozókat, különféle rendezvényeket, sportklubokat és eseményeket, a város takarítását (mert a lakók a saját szemetük elhordásáért fizetnek a Tegának, nem az utcaseprésért), az utcafelújításokat és így tovább.
A gépkocsiadó emelését jelzésnek is szánta az önkormányzat: tavaly 840 autót írtak forgalomba Sepsiszentgyörgyön, az idén valószínüleg ezernél is több lesz ez a szám. Vízszintesen már nem nagyon lehet terjeszkedni, az emeletes parkolóház építése – mert van erre vonatkozó terv is Sepsiszentgyörgyön – pedig nagyon drága. Egy ilyen létesítmény parkolóhelyenként 8–15 ezer euróba kerül, ezer euróért pedig már autót lehet venni. Ha évi 84 lej a gépkocsiadó, könnyű kiszámolni, hogy ezer autó után hány parkoló létrehozására futja – mondta még a polgármester.