A háromszéki iskolák közel háromszáz hellyel kevesebbet tudnak biztosítani a szeptemberben induló szakiskolai kilencedik osztályokban, mint amennyit a vállalkozók igényelnek – derül ki a jövő tanévre vonatkozó, egyelőre nem végleges beiskolázási tervből. Legnagyobb a kereslet a készruhaipari munkások iránt, de sok cég keres asztalosokat, állattenyésztő technikusokat, eladókat is.
A vállalkozók igényei alapján összeállított beiskolázási tervben a legtöbb szakiskolai osztály a sepsiszentgyörgyi Puskás Tivadar Szakközépiskolában indul, a tanfelügyelőség több szak esetén fél osztályokat javasol, ezek egy-egy másik szakkal társítva működnek majd. A turizmus, vendéglátó- és szépségipar kivételével a Puskás-iskolában szinte minden olyan szakon lesz kilencedik osztály, ami előfordul a megyei kínálatban, képeznek majd többek között kőműveseket, parkettázókat, víz-gázszerelőket, villanyszerelőket, mezőgazdasági gépészeket, autószerelőket, bádogosokat, pékeket, húsipari munkásokat, asztalosokat, textilipari szakembereket.
Szállodai munka végzésére képzés indul a kovásznai Kőrösi Csoma Sándor Szakközépiskolában és a megyeközponti Brăncuși-iskolában, erdész szakot csak Bodzafordulón igényeltek, falusi turizmusban jártas fiatalokat a kézdivásárhelyi Apor Péter- és a bodzafordulói Bălcescu-iskolában képeznek.
Lapunk érdeklődésére Marius Popescu szakoktatásért felelős tanfelügyelő elmondta: a beiskolázási terv csak azt követően lesz végleges, ahogy rábólint a megyei fejlesztési bizottság, ő pedig azt reméli, hogy meg is telik majd a tervezett 26,5 osztály, ami minden tanévben amiatt kérdéses, mert az elméleti oktatásban túlméretezett a helyek száma és ez a szakképzés kárára van.
A tanfelügyelőt a duális képzésről is kérdeztük. Elmondta, ezen a téren kicsi az érdeklődés, Sepsiszentgyörgyön egyetlen cég sem igényelte, a megyében csupán egy-egy fél ács, asztalos és pincér osztály indulására van esély.
A középiskolai oktatásban tizenkét szakképző osztályt terveznek, ezzel együtt a háromszéki szakoktatási helyek száma a kétféle kategóriában (három-, illetve négyéves) alig éri el az ezerszázat.