Romániai Magyar Pedagógus SzövetségÁtfogó reformot sürgetnek

2019. december 7., szombat, Belföld

A nemzetközi mérési eredmények következtetéseit a szakmának és a közoktatási döntéshozatalnak komolyan kell vennie, eredményeit és következményeit felelősségteljesen kell értékelnie, és a közoktatás-politikai intézkedések alapjául vennie – reagált a napokban nyilvánosságra hozott PISA-felmérések eredményei kapcsán a Romániai Magyar Pedagógus Szövetség.

Mint arról beszámoltunk, az Európai Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet által közzétett eredmények szerint az elmúlt közel egy évtized leggyengébb teljesítményét érték el a romániai diákok a 2018-as PISA-felmérés mindhárom vizsgált területén: szövegértés, matematika, természettudományok. Az RMPSZ álláspontja szerint a nemzetközi mérés mutatóit elbagatellizálni, lekicsinyítő módon kezelni, illetve hatását a közoktatás egészére nem relevánsnak minősíteni szakmai felelőtlenség. Rámutatnak, a PISA-felmérések – akárcsak a közoktatásban alkalmazott más mérési formák – a rendszer egy-egy sajátosságára, területére összpontosítanak, és eredményeik révén más-más funkciójára, illetve ezek erősségeire vagy gyengeségeire mutatnak rá közvetett vagy közvetlen módon. Mindezen mérések következtetései határozott módon rávilágítanak a közoktatás válságos, nem performáns, a gyermekközpontúság teljes hiányát bizonyító állapotára. „Úgy gondoljuk, hogy a korszerű, 21. századi oktatásnak immár nem a tananyag számonkérésére, a lexikális tudás ellenőrzésére, az információátadás-központú oktatási gyakorlatokra kell alapoznia, hanem a PISA-felmérés által is fontosnak tartott alapkompetenciák fejlesztését kell céljának tekintenie, amelyek a mindennapi életben való boldogulást, az eredményes továbbtanulást szolgálják” – szögezik le a közleményben.

Összegzésként hangsúlyozzák: reformintézkedésekre van szükség a rendszer valamennyi területén, illetve rövid és középtávon hatékony intézkedésekre: a kerettantervek és a tananyag gyermekközpontú modernizálására, megújítására és decentralizálására, a pedagógusképzés, továbbképzés és átképzés alapos reformjára és hatékony finanszírozására, továbbá az értékelési és oktatási módszerek változatossá és hatékonnyá tételére. „Mindezek fényében úgy értékeljük, mindaddig, amíg a fentiek szellemében nem történnek határozott és következetes előrelépések, a diákok eredményei továbbra is romlani fognak, közoktatásunk állapota évről évre válságosabbá válik” – zárja állásfoglalását a pedagógusokat tömörítő szervezet.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt vesz-e a december 1-jei parlamenti választásokon?







eredmények
szavazatok száma 62
szavazógép
2019-12-07: Közélet - Demeter Virág Katalin:

Hatósági ellenőrzés Kézdiszéken

Átfogó ellenőrzést tartott csütörtökön a Kézdivásárhely körüli településeken a megyei rendőr-felügyelőség, az akció­ba bevonták a csendőrséget, valamint az erdészeket is.
2019-12-07: Belföld - :

Felelősségvállalásra készül az Orban-kabinet

Felelősséget vállal a kormány a parlament előtt a 114-es sürgősségi kormányrendelet „minden katasztrofális előírásának” eltörléséért – jelentette be Ludovic Orban miniszterelnök a tegnapi kormányülésen.