December 22-ére meghívást kaptam a brassói zsinagógához tartozó sepsiszentgyörgyi zsidó hitközség elnökétől a hanuka ünnepére. A hanuka gyakran egybeesik a karácsonnyal, és ugyancsak kimagasló ünnepnek számít. A hanuka a felszentelést, a fény ünnepét hirdeti, a karácsony Jézus születését, ami szintén fénnyel, elsősorban a betlehemi lánggal kapcsolatos. A fény a világosságot, az erőt, a tisztaságot és a szeretetet jelképezi, továbbítja a lelkekhez.
Honnan ered a hanuka megnevezés? Időszámításunk előtt a II. században a Júdeában uralkodó görög IV. Antiokhosz megparancsolta a zsidó hívőknek, hogy Zeusz szobrát imádják a szentélyben és tagadják meg a Tórát. Egy Modin nevű kisvárosban a Hasmoneus családból származó Mátitjáhu felkelést robbantott ki, majd fia, Mákábi vezetésével egy maroknyi zsidó csapat győzelmet aratott a túlerőben lévő szíriai görögök felett i. e. 165-ben.
A győzelmet arató kis csapatot, amely a feldúlt szentélyt megtisztította és újból felavatta, Makkabeusoknak nevezték. A megtisztításkor csak egy kis kanna olajat találtak, amely csak egy napra volt elegendő, ám csoda történt, az olaj pontosan nyolc napig tartott. A nyolc napig égő mécses csodájára emlékeznek a hanukán. Később úgynevezett hanukiát (gyertyatartót) készítettek, amelynek kilenc ága van: a középső „szolga” mécses, és mellette jobbról-balról összesen nyolc „normál” mécses, amelyekből a hanuka ideje alatt mindennap eggyel többet gyújtanak meg.
Az Uzonból elszármazott holokauszttúlélő Hirschhorn Tibor mesélte, hogy gyermekkorában ezeken az ünnepeken a zsidó gyermekek és barátaik pörgettyűvel (trenderlivel) játszottak.
A brassói zsinagógában az idei hanuka csodálatos volt. A zsinagóga új elnöke, Dan Floroian köszöntött bennünket, és kimagaslóan szép műsorral lepte meg az egyházfiakat. Elismerő diplomákat osztott ki azoknak, akik sokat tettek az egyházukért – köztük a sepsiszentgyörgyi Herman Rosnernek, aki oroszlánrészt vállalt a régi és új zsidó temetők rendbetételében, valamint a II. világháború alatt elhurcolt és soha vissza nem tért 52 kiskorú azonosításában. Nevüket egy obeliszkre vésték fel, amelynek felavatását jövő év május elejére tervezik.
Az ünnepségen a zsinagóga gyermek- és felnőtt kórusa hagyományos dalokat adott elő, egy tehetséges fiatal hölgy pedig csodálatos hegedűjátékával koronázta meg a hanukát.
Veres Ibolya, Uzon