Ez évtől kezdve a központi költségvetésből is kapnak pénzt a kisebb városok művelődési intézményeik fenntartására – jelentette be Antal Árpád. Sepsiszentgyörgy polgármestere óriási eredménynek tartja ezt az intézkedést, amiért ő maga tíz éve harcol.
Az elv nagyon fontos és értékes – hangsúlyozta többször is. Konkrétan arról van szó, hogy az országszinten befolyó személyi jövedelemadó 3 százalékát egy külön erre a célra létrehozott alapba utalják át, amit azok között az önkormányzatok között osztanak szét, amelyek színházat, operát vagy filharmóniát tartanak fenn. Ez azért szükséges, mert eddig roppant igazságtalan volt a rendszer: az amúgy is több jövedelemmel rendelkező nagyvárosok művelődési intézményeit a minisztérium fizette, míg a kisebb városok saját jövedelmükből gazdálkodták ki a szükséges anyagiakat. Kolozsváron például minden állami pénzből működött, Nagyváradon pedig semmi – ecsetelte az elöljáró. Antal Árpád kifejtette: tíz év alatt Sepsiszentgyörgy bő 20 millió eurót költött színházaira (az évi közel hárommillió euró a helyi költségvetés 7–9 százalékát teszi ki), Kolozsvár pedig ugyanezen időszakban 100 millió eurót kapott kultúrafenntartásra, és a művelődési élet élénkségét, sokszínűségét illetően (a Vitalitatea culturală felmérései szerint) évek óta Sepsiszentgyörgy áll a második helyen, Kolozsvár mögött.
Antal Árpád számításai szerint a 2019-ben befizetett személyi jövedelemadó 3 százaléka országszinten mintegy 720 millió lejt jelent, és ezt arányosan kell elosztani a színházakat stb. fenntartó önkormányzatok között, amelyek sorában Sepsiszentgyörgy és Csíkszereda vezet. Ha ez azt jelenti, hogy 2020-ban netalán 200 százalékot kapunk a központi költségvetésből erre a célra, azaz kétszer annyit, mint amennyibe a színházak kerülnek, az sem baj, hiszen sokévi hátrányt kell behoznunk – nyilatkozta az elöljáró.