A meghirdetett nyolcvanhét ösztöndíjra ötvenkilenc székelyföldi, Brassó és Bákó megyei településről száztizenegy pályázat érkezett a sepsiszentgyörgyi székhelyű Székelyföldi Tehetségsegítő Tanácshoz, amely az Emberi Erőforrások Minisztériuma Nemzeti Tehetség Programjának kezelője az említett térségben. A támogatásra javasolt pályázatok a minisztériumi láttamozás után válnak hivatalossá és láthatóvá az SZTT honlapján (www.tehetsegpont.ro) várhatóan februárban, az ösztöndíjakat márciusban folyósítják.
Az egyenként 100 ezer forint értékű, egy tanévre szóló Ady Endre-ösztöndíjjal a magyar állam a határon túli, magyar nyelvű közoktatásban résztvevő, kiemelkedően tehetséges, szociálisan hátrányos helyzetű, VI–XII. osztályos tanulókat támogatja. A folyó tanévben az erdélyi ösztöndíjak száma 174, ebből 87-et kezel a Székelyföldi Tehetségsegítő Tanács.
Háromszékről huszonnyolc diák pályázott – lakóhely szerint Sepsiszentgyörgyről, Ozsdoláról, Kézdiszentkeresztről, Bikfalváról, Árkosról, Barótról, Gelencéről, Kézdivásárhelyről, Torjáról, Kovásznáról, Csernátonból, Zágonból, Ikafalváról, Bereckből –, Hargita megyéből ötvennyolcan szeretnének Ady Endre-ösztöndíjban részesülni, Maros megyéből tizennégyen pályáztak, a Bákó megyei Gyimesbükkből, Pusztinából, Moinești-ről, Kománfalváról, Frumószából és Bákóból érkező igénylések száma tizenöt, Brassó megyéből egy brassói és egy zajzoni diák pályázott.
Bereczki Kinga, a Székelyföldi Tehetsésegítő Tanács vezetője úgy véli, idén földrajzilag jelentős szórásban sikerült eljuttatni a pályázati lehetőség hírét, az említett megyék közel hatvan településéről pályáztak a tanulók. Úgy értékeli, a pályázatok többsége jó, megalapozott, formailag hibátlan, a korábbi évekhez viszonyítva érezhetően megnövekedett a színvonal. Nyolcan már kétszer is pályáztak, ezek közül hetet javasoltak továbbra is támogatásra, de jónak tartja, hogy hatvanegyen először jelentkeztek. Bereczki Kinga ismertette, nyolcvanhét támogatásra javasolt pályázat van, az erős mezőny miatt elutasításra kerülnek azok, akik nem tudnak igazolhatóan felmutatni eredményt egy adott tehetségterületen. Konkrétan, nem részesülnek támogatásban a jól tanuló gyermekek csak azért, mert anyagi nehézségeik vannak.