2020 a nemzetpolitikábanAz erős magyar közösségek éve

2020. január 13., hétfő, Világfigyelő

Az idei a közösségépítés éve a nemzetpolitikában; a magyar kormány kiemelt célja a külhoni magyar közösségek szülőföldön való boldogulásának segítése, ezért folytatja a határon túli családok támogatását és a magyar közösségek gazdasági megerősítését – közölte a Miniszterelnökség tegnap. A megvalósuló programok mindegyikében kiemelt figyelmet kap az ifjúság.

Idén elindul az erős magyar közösségek éve tematikus programsorozat. A program célja, hogy bemutassa a magyar nemzet elmúlt száz évben elért közös eredményeit, a világszínvonalú sikerektől a kisközösségi eredményekig, olyan magyar közösségeket állítva a középpontba a Kárpát-medence és a világ minden tájáról, amelyek példaként szolgálhatnak az összmagyarság számára.

A határon túli magyarság idén is számíthat a régiós gazdaságfejlesztési programok támogatásaira. A Vajdaságban úttörő jelleggel tavaly elindított, a külhoni magyarság gazdasági megerősítését szolgáló nagyvállalkozói mentorképzést pedig a többi határon túli magyar régióra is kiterjesztik 2020-ban.

Folytatódik a Kárpát-medencei óvodafejlesztési program is, ennek köszönhetően mintegy 110 új óvoda és bölcsőde épül és több mint 700 intézmény újul meg a Kárpát-medencében.

A Határtalanul! program keretében a 2019/2020-as tanévben több mint 101 ezer magyarországi iskolás kap lehetőséget arra, hogy a határon túli magyar területekre utazzon és megismerkedjen a külhoni magyar közösségekkel.

Megduplázott keretösszeggel valósul meg a magyar kultúráért és oktatásért című pályázat, amely az ifjúsági és cserkészközösségek, a diaszpóra, valamint a testvértelepülési kapcsolatok támogatását célzó pályázatokkal együtt idén is több ezer külhoni magyar szervezet programjainak lebonyolítását teszi lehetővé.

Folytatódik a diaszpórában és szórványban élő magyarság identitásának megerősítését célzó Kőrösi Csoma Sándor- és Petőfi Sándor-program, amelyek keretében idén is több mint kétszáz ösztöndíjas segíti a magyar közösségek megmaradását a világ minden táján.

A 2019-ben megduplázott keretösszegű kárpátaljai szociális programcsomagnak köszönhetően 2020-ban is jelentős anyagi támogatásban részesül a jelenleg legnehezebb helyzetben lévő nemzetrész, a kárpátaljai magyar közösség.

Továbbra is kiemelt támogatásra számíthatnak a külhoni magyarság megmaradását szolgáló oktatási és kulturális intézmények. A cél, hogy az anyanyelvi oktatás lehetősége továbbra is minden régióban biztosítva legyen a határon túli magyarság számára a bölcsődétől az egyetemig – közölte a Miniszterelnökség.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint ki lenne a legjobb államelnök Romániában?











eredmények
szavazatok száma 496
szavazógép
2020-01-13: Közélet - Bokor Gábor:

Karinthy Barabbása Kovásznán (Kőrösi Csoma Sándor Diákszínpad)

Telt ház előtt, lelkes közönségnek mutatta be legújabb darabját a kovásznai Kőrösi Csoma Sándor Diákszínpad. A premierre pénteken este a fürdőváros művelődési központjában került sor. A nagyérdemű Karinthy Frigyes Barabbás című művének színpadi változatát láthatta Molnár János rendezésében.
2020-01-13: Belföld - :

Tervezhetik a kolozsvári kórházat

Kiírta a közbeszerzési eljárást az egészségügyi tárca a kolozsvári regionális sürgősségi kórház megtervezésére.