2.A kései laskagomba

2020. január 16., csütörtök, Család

Ehető, sőt fiatalon nagyon ízletes (az idősebb termőtesteknek rágós a húsuk). Általában tokánynak, paprikásnak, illetve tojásosan (például kirántva) készítik meg a magyar nyelvterületen.

Ismert levesnek, savanyúságnak, és ledarálva  fasírtnak, s újabban még gombakolbásznak való felhasználása is. Lelley János számol be róla, hogy a krefeldi (Németország) gombatermesztési kutatóintézetben egy alkalommal az újságíróknak kóstolóként egyidejűleg borjúhúst és rántott laskagombát, „borjúhúsgombát” tálaltak fel. A résztvevők semmilyen minőségi különbséget nem észleltek. A továbbiakban gyűjtőutamon lejegyzett néhány laskagombás receptet ismertetek.

Őszi gomba, főleg savanyúságnak teszem el, de szoktam készíteni vele levest is, tárkonyosan, mint a húslevest. (J. I., Krizba)

A megfelelően előkészített (megtisztított, apróra szeletelt) gombán kívül – ajánlottak: szárított vargánya (tinóru), illetve fagygomba (kései laskagomba, Pleurotus ostreatus), potypinka (gyűrűs tuskógomba, Armillaria mellea) – borsot, sót teszünk a fövő vízbe. Jó, ha kolbászt is (füstöltet) karikára vágva. Meg szoktuk abálni a szárított vargányát úgy, hogy vízzel felöntjük a felaprózva olajban kissé megsütött gombát. Egy óra körülig tart a főzés. A rizset csak akkor tesszük bele, mikor a gomba majdnem megfőtt, négyliteres fazékba félmaréknyit. Hordós káposzta levéből felfőzünk, s veszünk belőle egy keveset a gombalevesbe (van aki káposztát is). (K. Gy., Mogyoróska)

Van olyan, aki háznál vagy pincében termesztette a fokhagymázót. A levest belőle fokhagymás rántással készítjük. Oda a zsírt, benne mikor a liszt megpergelődik, utána az apróra vágott fokhagymát beléöntjük. A gombát megtisztítjuk, felszeleteljük, külön megfőzzük, és hozzátesszük a vízzel feleresztett rántást. Ecetet, sót, tejfölt is teszünk belé. A végén összefőzzük az egészet, s megvan a fokhagymázó leves. (B. R. J., Técső)

Mikor péntek, inkább akkor esszük a gombát. Főleg a megtört, őrölt fokhagymával, s ecetvel eltettet, főleg máléval. Elfenem az olajat a megtörött fokhagymával, s aztán tőtök rá vizet. (B. K. M., Pusztina)

Ősszel termik, nagy levelekbe termik, erős jó, rántva jobb, mint a hús. (S. B. M., Vizantea Mănăstireasca)

Arról ugyancsak tudunk, hogy a medve is eszi: (A medve)… a tél beálltáig fagyalgombával táplálkozik, mely téli időkben a többi gombafajok közül csakis egyedül és izmos bükk­fák oldalán terem. Vadászaton gyakran használtuk csemegéül. Tapasztalt szakács kezében nagyon jóízű; ellenkezőben fanyar s ehetetlen. (Újfalvi Sándor: Az erdélyi régibb és közelebbi vadászatok és vadak, 1982)

Zsigmond Győző

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 991
szavazógép
2020-01-16: Család - :

Az udvariasság: belső érték vagy cukormáz? (2.)

Gyermekeinket a családban szerzett tapasztalat viszi közelebb a világ eseményeihez: az értékeket, a véleményeket ott tudjuk megismerni. Így az udvariasság tudásának átadása is a szülők feladata, akik ugyanakkor maguk is sokat tanulhatnak gyermekeiktől. Az ember példákból tanul, nem sajátít el semmit, ha azt csak mondták. Néz, figyel, értékel. Így van ez a családban is.
2020-01-16: Család - :

Gyermekeink