Lemondott az orosz kormány

2020. január 16., csütörtök, Világfigyelő

Kormánya nevében benyújtotta lemondását Dmitrij Medvegyev orosz miniszterelnök tegnap Moszkvában Vlagyimir Putyin államfőnek. Ezt megelőzően Putyin a törvényhozás két háza előtt szerdán elmondott éves beszédében alkotmánymódosítást helyezett kilátásba, mint mondta, a végrehajtandó módosításoknak közvetlenül szavatolniuk kell az alaptörvény prioritását az orosz jogi térben. Az orosz elnök tegnap javaslatot is tett a megüresedett miniszterelnöki posztra Mihail Misusztyin, a Szövetégi Adószolgálat vezetője személyében.

A parlamentben mondott beszédében az orosz államfő leszögezte: a nemzetközi jog és szerződések abban az esetben lesznek hatályosak Oroszországban, ha nem ellentétesek az alkotmányával. Szerinte csak ez garantálhatja az ország szuverenitását. Azt is leszögezte, hogy hazájának erős elnöki köztársaságnak kell maradnia.

Putyin alkotmánymódosítási csomagja értelmében nem lehet kormányzó, kormánytag, szenátor, képviselő és bíró az, aki más ország állampolgára vagy ott lakhatási engedéllyel rendelkezik. Elnökké csak olyan személy választható, aki 25 évig megszakítás nélkül Oroszországban élt, és akinek sohasem volt más állampolgársága. Indítványozta annak megvitatását is – bár nem tartja elvi kérdésnek –, hogy kikerüljön-e az alkotmányból az a kitétel, hogy valaki egymást követően legfeljebb csak két ciklus erejéig tölthesse be az elnöki tisztséget Oroszországban. Maga Putyin immár negyedik ciklusát tölti az elnöki hivatalban úgy, hogy az első két elnöki időszakát követően négy éven át kormányfő volt. Az államfő joga lenne a miniszterelnök, a kormánytagok, az alkotmány- és a legfelsőbb bíróság tagjainak, továbbá a védelmi testületek és erőszakszervezetek vezetőinek kinevezése. Putyin szerint az alkotmánymódosítás-csomagot népszavazásnak kell megerősítenie.

A törvényhozáshoz intézett üzenetében az elnök azt állította, hogy egyedülálló, új generációs fegyvereivel Oroszország a történelem folyamán első ízben vette át a vezetést fegyverkezés terén. Az elnök beszédében nagy hangsúlyt helyezett az olyan szociális kérdésekre, mint az oroszországi demográfiai visszaesés megállítása és a szegénység visszaszorítása. Mint mondta, az országnak a stabil makrogazdasági alapokon meg kell teremtenie a reáljövedelmek emelésének feltételeit.

A Dmitrij Medvegyev vezette kormány lemondása után Putyin köszönetet mondott a távozó kabinet tagjainak a közös munkáért, noha, mint mondta, „nem minden sikerült”. Putyin felajánlotta Medvegyevnek az orosz biztonsági tanács elnökhelyettesi posztját. Az állam- és a kormányfőből, valamint a kulcstárcák vezetőiből álló biztonsági tanács feje az államelnök. Az orosz kormány jelenlegi összetételében 2018 májusában alakult meg. Medvegyev 2012 óta miniszterelnök.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt vesz-e a december 1-jei parlamenti választásokon?







eredmények
szavazatok száma 153
szavazógép
2020-01-16: Világfigyelő - :

Történelmi amerikai–kínai megállapodás

Történelmi megállapodásnak nevezte az amerikai elnök a Kínával kötendő kereskedelmi egyezményt tegnap a Fehér Házban a dokumentum aláírási ceremóniáján.
2020-01-16: Belföld - :

Újrakezdődik a kálvária? (Marosvásárhelyi iskolaügy)

A marosvásárhelyi táblabíróság alkotmányossági kifogást emelt tegnap a kormány 2018/48-as sürgősségi rendelete ellen, amely lehetővé tette, hogy minisztériumi rendelettel újraalapítsák Marosvásárhelyen a II. Rákóczi Ferenc Római Katolikus Gimnáziumot.