Ló az irodalomban címmel nyílt kiállítás a kovásznai Kádár László Képtárban. A tárlat anyaga a XXVII. Incitato művésztelep alkotásaiból állt össze – nyomatok, gipsz dombormű, textilmunka, temperafestmények, ceruza és tusrajzok adják a kiállítás anyagát. A csütörtök esti megnyitón Ambrus Ágnes ny. egyetemi docens méltatta a kiállított műveket.
A művésztelepen 22 alkotó dolgozott a Ló az irodalomban témán. Hagyományosan az anyagot Kovásznán is kiállítják: ez a tizenötödik Incitato-kiállítás a fürdőváros képtárában. Megszokták már, kár lenne, hogy a továbbiakban a kovásznai művészetkedvelők ne tekinthessék meg az Incitato művésztelepen született alkotásokat – hangoztatta megnyitóbeszédében Konnáth Rita képtárvezető. Ambrus Ágnes méltatásában kiemelte: most úgy kapcsolódnak az alkotások a ló témához, hogy először már az irodalomban írók, költők feldolgozták ezt a témát. „Különleges, művek közötti párbeszéd valósul meg ez esetben” – fogalmazott. A tárlat anyaga jól tükrözi azt, hogy ugyanabban a témában az alkotó hogyan mutatja meg saját elképzelését, így „a téma azonos, de a végeredmény nagyon színes, változatos” – jelezte Ambrus Ágnes. Alapvetően két nagy csoportra oszthatók a kiállított művek. Az egyik az úgynevezett „közös mű” – melynek nagyságát a kiállítás elrendezése okán nem igazán érzékelheti a nagyérdemű –, ennek keretében az alkotók egyforma méretű fatáblákon eleveníthették meg a témával kapcsolatos elképzeléseiket, az alkotások a maguk során ugyancsak kapcsolódnak. Számukra a kiindulópont Kányádi Sándor Jó két ló szolgája című verse volt. A tárlat alkotásainak másik csoportja ugyancsak kapcsolódik a ló témájához, de itt szabadon választottak kiindulópontot a művészek. Változatos irodalmi világ, Ady-, Weöres Sándor-, Nemes Nagy Ágnes-versek, Kányádi más alkotásai, Don Quijote, középkori eposz, háborús napló, népballadák, mondák képezték az alkotók ihletforrását – mondta Ambrus Ágnes.
A kiállítás február közepéig látogatható. Konnáth Rita kiemelte: a tárlat iskolások számára is megfogó lehet, ezért ajánlotta, a pedagógusok mutassák meg diákjaiknak a mindenki által szeretett ló köré épített műgyűjteményt.